Tetszett a cikk?

Háromszázötven palesztin fogoly szabadon engedését hagyta jóvá szerdán egy izraeli miniszteri bizottság. Az intézkedés azonban nem vonatkozik majd a Hamász és az Iszlám Dzsihád nevű szélsőséges szervezet tagjaira. A palesztin parlament pedig bizalmi szavazást tart Mahmúd Abbász palesztin kormányfő sorsáról.

A bizottság ezzel megerősítette az izraeli kormány július 6-án elvben már elhatározott döntését a palesztinok elengedéséről és arról, hogy szélsőséges szervezetek tagjai nem nyerhetik vissza szabadságukat. A szabadon bocsátandó személyekről az izraeli belbiztonsági szolgálat, a Sin Bét listája alapján határozott a miniszteri bizottság.
Az izraeli hadsereg rádiójának értesülése szerint a bizottság ugyanakkor elutasította mintegy száz, terrorista szervezetekhez tartozó palesztin személy szabadulását. Hisám Abder-Rázek, a foglyok ügyében illetékes palesztin miniszter máris bírálta az izraeli döntést. Hangsúlyozta, hogy a Hamász és az Iszlám Dzsihád tagjainak kizárása a szabadon bocsátásokból zsákutcába juttathatja a békefolyamatot.
Bizalmi szavazást tartanak Abbászról
Szerdán Nabil Amr palesztin tájékoztatási miniszter közölte: a palesztin parlament bizalmi szavazást tart Mahmúd Abbász sorsáról, amikor a palesztin miniszterelnök visszatér Washingtonból. Abbász szerdán utazik az Egyesült Államokba, ahol pénteken -a palesztin vezetők közül elsőként - fogadja őt George W. Bush amerikai elnök. Palesztin vélemények szerint a kormányfőnek konkrét eredményeket kell elérnie tárgyalásain, ha meg akarja szilárdítani helyzetét.
A tájékoztatási miniszter szerint Abbász megpróbál nyomást gyakorolni Washingtonra annak érdekében, hogy járjon közben az Izraelben fogva tartott palesztinok szabadon bocsátása érdekében. A palesztin törvényhozás Mahmúd Abbász hazaérkezése után megvitatja, hogy a kormányfő milyen haladást ért el tárgyalásain, majd megtartja a bizalmi szavazást.
A palesztinok körében az utóbbi időben fokozódik az elégedetlenség amiatt, hogy Abbász nem képes eredményeket felmutatni az Izraellel folytatott tárgyalásain. Izrael pedig azt követeli tőle, hogy számoljon le a szélsőséges szervezetekkel. Ezt eddig Abbász nem tette meg, mert nem akar polgárháborúhoz vezető konfrontációt, hanem párbeszéd útján szeretné megszüntetni az erőszakot. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!