Tetszett a cikk?

A Palesztínai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) elnökévé Mahmúd Abbász volt palesztin kormányfőt választották csütörtökön, míg a szervezet politikai osztályának vezetőjét, Faruk Kaddumit a Fatah főnökévé választották, aki kijelentette: Izraellel tárgyalásra és fegyveres harcra ugyanúgy hajlandó.

A PFSZ vezetőjének választott Mahmúd Abbász 1969 óta egészen mostanáig a szervezet főtitkára és második embere volt a csütörtök hajnalban elhunyt Jasszer Arafat elnök mögött, annak betegsége óta pedig ügyvezető elnökként tevékenykedett. Ahmed Korej kormányfőhöz hasonlóan neki sincs sok híve a palesztinok között. Abbász az 1993-ban Oslóban kötött izraeli-palesztin békeszerződések egyik létrehozója volt. 2003. március 19-től szeptember 6-áig a miniszterelnöki posztot is betöltötte, kormányfőként az izraeli-palesztin konfliktus békés rendezését hirdette, s nyíltan bírálta a 2000 szeptemberében meghirdetett második palesztin felkelés (intifáda) fegyveres jellegét, és inkább az Izraellel szembeni békés ellenállásra buzdította a palesztinokat.



Abbász megválasztását a jelenleg Tuniszban tartózkodó Kaddumi telefonon támogatta. Kaddumi egyike volt azoknak a palesztin vezetőknek, akik élesen ellenezték az 1993-as izraeli-palesztin megállapodást, és a többséggel ellentétben 1994-ben nem követte a palesztin területekre hazatérő Arafatot, hanem Tuniszban maradt. Kaddumi – Arafat és Abbász mellett - a Fatah mozgalom alapító tagja, a Fatah Külügyi Bizottságának vezetője, a Központi Bizottság tagja, egy ideig a mozgalom főtitkára volt.



Diplomáciai tevékenységének köszönhetően az Egyesült Államok elismerte a palesztinok önkormányzathoz való jogát és a PFSZ számos európai fővárosban nyitott irodát, illetve diplomáciai képviseletet. Egyike volt azoknak a palesztin vezetőknek, akik élesen ellenezték az 1993-ban Oslóban aláírt izraeli palesztin megállapodást, és a többséggel ellentétben 1994-ben nem követte a palesztin területekre hazatérő Arafatot, azóta is Tuniszban él.



A Fatah palesztin mozgalom új vezetője kész tárgyalni Izraellel, de fegyverrel harcolni is ellene, ha szükséges. Kaddumi a libanoni Hezbollah síita szervezet televíziójának, az al-Manarnak Kairóból csütörtökön adott telefoninterjújában leszögezte: az ellenállás az az út, amely elvezet a politikai megállapodáshoz.



"Nem azt mondjuk, hogy képesek vagyunk legyőzni az izraeli hadsereget - mondta Kaddumi - De ezt a politikát akkor alakította ki a Palesztinai Felszabadítási Szervezet, amikor mártír testvérünk, Abu Ammar (Arafat mozgalmi neve) 1974-ben az ENSZ előtt kijelentette: egyik kezemben egy puska van, a másikban egy olajág. Ne üssétek ki az olajágat a kezemből. És ez nem változott azóta sem." A Fatah új vezetője utalt arra, hogy nyitott egy olyan palesztin vezetésre, amely felkarolja a Hamászt és más radikális iszlám szervezeteket is, amelyek korábban kritikusan közelítettek Arafat tárgyalási kísérleteihez.



A palesztin vezetők szerdai rámalláhi tanácskozásukon eldöntötték, hogy a a Palesztin Hatóság ideiglenes elnöke 60 napig - az elnökválasztásig - Rauhi Fattúh parlamenti elnök lesz. A PFSZ végrehajtó bizottságának tanácskozásán egyúttal megerősítették tisztségében Ahmed Korej miniszterelnököt.



(MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!