szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dominique de Villepin francia kormányfő a bevándorlást ellenőrző minisztériumközi bizottság felállítását jelentette be; a lépés célja az illegálisan Franciaországban tartózkodó külföldiek elleni hatékonyabb fellépés és a hazai gazdaság számára hasznos képzett bevándorlók kiválogatása lesz.

A kormányfő arra kérte az érintett minisztériumokat, hogy Nicolas Sarkozy belügyminiszter vezetésével alkossák meg az illegálisan Franciaországban tartózkodók "kitoloncolásának fokozásához", valamint a "külföldi diákok és a képzett munkaerő befogadó politikájához" szükséges javaslatokat.

Sarkozy a "válogatott bevándorlásról" tartott csütörtöki konferenciáján fogalmazta meg először, hogy az új kormány előterjesztése alapján ezentúl a parlament "kategóriánként" határozná meg az évente francia területre befogadható személyek számát. Ez nem állampolgársági, hanem foglalkozási kvóta bevezetését jelentené Franciaországban. "Nagy-Britanniához, Kanadához és Svájchoz hasonlóan válogatni kell a migrációs hullámból, nem elszenvedni azt" - nyilatkozta a belügyminiszter.

Sarkozy szerint a Franciaországba bevándorlók alig 5 százaléka hasznos a gazdaságnak, míg Kanadában a bevándorlók 60 százaléka, Nagy-Britanniában 57 százaléka, Svájcban pedig 50 százaléka dolgozni érkezik az országba. A belügyminiszter 2005-ben 50 százalékkal több illegálisan Franciaországban tartózkodót kíván kitoloncolni. Kizárta annak lehetőségét, hogy a legutóbbi spanyol intézkedéshez hasonlóan több ezer illegális bevándorlót legalizáljon a francia kormány.

Dominique de Villepin májusban - akkor még belügyminiszterként - 200 és 400 ezer közé tette az illegálisan francia földön élők számát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Francia "nem": Európa aggódik

Megdöbbenéssel vették tudomásul Európa vezető politikusai az EU alkotmányáról rendezett franciaországi népszavazás elutasító eredményét, többségük azonban úgy vélte, hogy a kudarc ellenére tovább kell folytatni az európai integráció elmélyítését, az alkotmány ratifikációját.

MTI Világ

Gyurcsány a francia "nemről": sajnálatos, de nem végzetes

Sajnálatosnak tartja az európai alkotmányról szóló franciaországi népszavazás elutasító eredményét Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői nyilatkozatában, ugyanakkor leszögezte, hogy az unió a jelenleg érvényes szerződések alapján is működőképes.

MTI Világ

Az új uniós tagállamok jól jártak a francia nemmel

Bár a hivatalos kelet-európai álláspontok csalódottságot tükröznek a francia nemet követően, az újonnan csatlakozott EU-tagállamok vezetői igazából elégedettek, hogy az európai alkotmány elvetésével egy nagyobb angolszász befolyással bíró, gazdaságilag liberálisabb Unió előtt nyílt meg az út.