szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ hét vezető ipari hatalmának és Oroszországnak a vezetői megállapodásra jutottak arról, hogy új párbeszédet kezdenek a Föld légkörét károsító gázok kibocsátásának visszaszorítása érdekében.

Ezt Tony Blair brit kormányfő jelentette be pénteken délután a skóciai Gleneaglesben tartott G8 értekezlet befejezése után. Az új nemzetközi dialógus első állomásaként november elsején tanácskozást kezdenek Nagy-Britanniában.

A Nyolcak abban is megállapodtak, hogy a következő években 3 milliárd dollár összegű segélyt nyújtanak a Palesztin Hatóságnak. Blair elégedettségének adott hangot az afrikai kontinensnek nyújtandó G8-segélyek összegének 50 milliárd dollárral történő fölemelése kapcsán. Szerinte ez "jelzésértékű egy új kereskedelmi megállapodás szempontjából", csakúgy mint a legszegényebb országok adósságának elengedése, az AIDS-terápia általánosan elérhetővé tétele és az afrikai békefenntartó haderő szükségességének elismerése.

Japán miniszterelnöke a tanácskozás végén bejelentette, hogy hazája 10 milliárd dollárra emeli a következő öt évben folyósítandó fejlesztési segélyeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Demokratikus deficit miatt úszhat el az orosz G8-csúcs?

Sajtóértesülések szerint a G8 országok 2006-ban esedékes oroszországi találkozójának rendezési joga az ország demokratikus hiányosságai miatt úszhat el. Putyin tanácsadója szerint a hírek terjesztése provokásió.

MTI Világ

A G8 "fegyverekkel önti el" a fejlődő országokat

A fejlődő térség szegénységének csökkentésére, stabilitásának megteremtésére és emberi jogi helyzetének javítására tett saját vállalásaikat ássák alá a leggazdagabb országok azzal, hogy "felelőtlen módon" fegyvereket exportálnak a világ legszegényebb, konfliktusoktól leginkább sújtott országaiba - áll az Amnesty International szerdán Londonban kiadott jelentésében.

MTI Világ

A pápa, Bush és a G8 is elítélte a londoni terrortámadást

XVI. Benedek pápa "az emberiesség elleni barbár tetteknek" nevezte a londoni robbantásokat. George Bush, amerikai elnök szerint folytatódik a háború a terrorizmus ellen. Míg a G8 találkozó résztvevői éles hangú nyilatkozatban ítélték el a londoni merényleteket.

MTI Világ

Afrika megsegítését helyezték a középpontba a G8-on

Afrika nyomorának enyhítését helyezték a hét ipari hatalmat és Oroszországot tömörítő nyolcak (G8) csoport vezetői a figyelem előterébe pénteken skóciai csúcsértekezletükön, azon eltökélt szándéktól vezéreltetve, hogy az előző napi véres londoni merényletsorozat ne árnyékolja be háromnapos tanácskozásuk zárónapját.

Vélemények

Bush kudarca a G8-on

Bár több állam, köztük Franciaország elutasította a világ hét legfejlettebb országa és Oroszország (G8) legutóbbi csúcstalálkozóján az amerikai elnök javaslatát, hogy a NATO vállaljon részt az iraki rendezésben, ez testhez álló feladat lenne a NATO számára. Már hosszú ideje az a jelszavam, hogy a szervezet vagy bővítse a hatáskörét, vagy szálljon ki az üzletből. A kezdetektől támogattam, hogy a NATO avatkozzon be Boszniában, Koszovóban és Afganisztánban is. Bush javaslatával a G8-as csúcstalálkozón az volt a baj, hogy túl későn érkezett. Mire előállt vele, az álláspontok annyira megmerevedtek, hogy az USA nem tudta eljátszani hagyományos vezető szerepét a NATO-n belül. A Bush-kormányzat rájött ugyan, hogy a szervezet óriási segítséget nyújthat Irakban, de addigra annyira megromlottak már a kapcsolatok, hogy csupán egy töredékét kaphatta volna meg annak, amit akart. De még ezt sem tudta megszerezni. Pedig Afganisztán amerikai megszállása után a britek, a franciák és a németek is javasolták a NATO segítségét. De Tommy Franks tábornok és Donald Rumsfeld védelmi miniszter visszautasította az ajánlkozást. A szeptember 11-e utáni korszak tehát rendkívül rosszul kezdődött. És mire elérkeztünk Irakhoz, az atlanti szövetségben már túl nagy lett a megosztottság.

MTI Világ

Elkezdődött a G8-csúcs - összecsapások

A világ hét vezető hatalma és Oroszország vezetői a skóciai Gleneaglesben szerdától péntekig igyekeznek egyezségre jutni a földkerekség legszegényebb térségeinek megsegítéséről. A találkozóra szintén készülő anarchista csoportok rendbontását követően hatvan embert vettek őtizetbe.