szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sir Edmund Hillary, a világ legmagasabb hegycsúcsa, a Mount Everest (Csomolungma) első meghódítója állást foglalt amellett, hogy a hegységet vegyék fel a veszélyeztetett világörökség pirosbetűs listájára.

A követelést más hegymászók és környezetvédők is támogatják, és figyelmeztettek arra, milyen hatást gyakorol a világméretű klímaváltozás a Himalája térségére.

Az ENSZ nevelésügyi, tudományos és kulturális szervezete (UNESCO) a dél-afrikai Durbanban megnyíló tanácskozása alkalmából közzétett nyilatkozatban Hillary elsősorban arra utalt, hogy a Himalája térségében az elmúlt ötven esztendő alatt melegebb lett a klíma, ami egyebek mellett áradásokhoz vezetett, mert a gleccserek olvadása következtében hegyi tavak kiléptek a medrükből. Ez egyaránt érinti a környezetet és az ott élő embereket is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A globális felmelegedés fokozottan érint egyes területeket

A University of Missouri egyik klímakutatója megvizsgálta az elmúlt 70 millió év hőmérsékletváltozási mintáit, és arra a következtetésre jutott, hogy a fosszilis tüzelőanyagok használata és a megnövekedett széndioxid kibocsátás nem egyenletesen jelentkezik a Földön. A változások egyes területeket fokozottabban érintenek, mint másokat.

hvg.hu Tech

Rémisztő adatok a globális felmelegedésről

Az Európai Környezeti Ügynökség (European Environment Agency – EEA) eddig nem ismert adatokat tett közzé a széndioxid és más üvegházhatást keltő gázok uniós kibocsátásáról. Az adatok meglehetősen riasztónak tűnnek, amit az EU hivatalnokai is elismertek. Közben az amerikai National Science Fundation tanulmánya arról számolt be, hogy 125 nagy északi tó egyszerűen eltűnt a globális felmelegedés miatt.

hvg.hu Tech

Új cáfolhatatlan bizonyítékok a globális felmelegedésre

A Föld légkörének felmelegedését bizonyító újabb jelentés látott napvilágot, amelyben az American Association for the Advancement of Science (A Tudományos Haladás Amerikai Társasága) sorolja fel a bizonyítékokat, s számol be az emberi tevékenység nyomán járó rettenetes pusztulásról.