szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Helen Clark új-zélandi kormányfőt „nem lepte meg”, hogy Francois Mitterrand egykori francia elnök tudott a Rainbow Warrior környezetvédő hajó 1985-ben a francia titkos szolgálat általi aucklandi felrobbantásáról, sőt, jóváhagyta azt.

„Mindig is sejtettük, hogy egy ilyen akciót a francia kormány igen magas szinten hagyna jóvá. Szomorú, hogy bebizonyosodott: az ügy elment egészen az elnökig” - nyilatkozta Helen Clark.

A Le Monde című párizsi liberális lap részleteket hozott nyilvánosságra Pierre Lacoste admirális, a francia katonai hírszerzésnek készített 1986. áprilisi jelentéséből, amelyben azt állítja: Mitterrand elnök engedélyt adott neki, hogy végrehajtsák a Greenpeace nemzetközi környezetvédő mozgalom hajójának „semlegesítését”. A jelentés az első hivatalos beismerése annak, hogy magának a francia köztársasági elnöknek is köze volt a Rainbow Warrior elleni merénylethez.

Ugyanakkor Phil Goff új-zélandi külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy Mitterrand jóváhagyása nem változtat az ügy lényegén, azon a tényen, hogy a francia állam terrorcselekményt hajtott végre Új-Zéland területén.

A francia Csendes-óceáni nukleáris kísérletek ellen tiltakozó akciót tervező Greenpeace hajóján két robbanószerkezetet helyezett el 1985. júliusában a francia katonai titkos szolgálat két ügynöke. Az akcióban meghalt egy portugál fotóriporter. A botrány kirobbanása után Lacoste admirálisnak távoznia kellett tisztségéből. Párizs végül 1996-ban, már Jacques Chirac elnöksége idején szüntette be a Csendes-óceáni nukleáris robbantásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Húsz vádlottra kértek halálbüntetést a terroristaperben

Kuvait fővárosában kedden megkezdődött 37 iszlám fegyveres aktivista pere, akiket azzal gyanúsítanak, hogy kapcsolatban álltak az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel, és részesei voltak a kuvaiti rendőrséggel lezajlott véres januári összecsapásoknak.