szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eltávolították az utolsó pecséteket is Iránban, az ENSZ által zárolt iszfaháni urándúsító üzemből. Az Egyesült Államok szerint Irán semmibe veszi a nemzetközi közösség aggodalmait.

Az ENSZ illetékes szervezete, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megerősítette a pecsétek feltöréséről érkező beszámolókat. Irán már hétfőn újraüzemelte az iszfaháni urándúsító létesítményt, ahol tavaly novemberben függesztették föl a munkát, de néhány kulcsfontosságú gyártóegység mostanáig lepecsételve maradt.

A pecsétek eltávolítása „a NAÜ felügyelete alatt zajlott” - közölte Mohammed Szaidi, az iráni atomenergiai szervezet alelnöke, hozzátéve, hogy a munka akár már órákkal a pecsétek feltörése után újrakezdődhet az így felszabadult berendezéseken. A NAÜ, amelynek munkatársai előzőleg megfigyelő kamerákat helyeztek el az iszfaháni üzemben, már kedden zöld jelzést adott a gyár megnyitása előtt.

Közben a NAÜ 35 tagú kormányzótanácsa - egyetértés híján - elhalasztotta a döntést az iráni atomprogramról, s az ülést csütörtökre tették át. Amint azt egy diplomata elmondta: a semleges országok küldöttei ellenzik, hogy a testület határozatot hozzon Irán ügyében, s azt szorgalmazzák, hogy inkább a kormányzótanács elnöke adjon ki egy egyszerű állásfoglalást. A nyugati országok „úgy érzik, a testület szavahihetősége forog kockán, miután Irán eddig a testület megannyi határozatát figyelmen kívül hagyta”.

Matt Boland, a NAÜ mellé akkreditált amerikai küldöttség szóvivője hangsúlyozta: Washington támogatja az Európai Unió arra irányuló törekvéseit, hogy meggyőzze Iránt, hagyjon fel veszélyes tevékenységével. „Felszólítjuk Iránt, hogy vegye figyelembe az EU javaslatait és mondjon le az urándúsításról” - jelentette ki.

Javier Solana, az EU külpolitikai főképviselője arra szólította fel Iránt, hogy ne lépje át a választóvonalat az atomenergia békés és katonai felhasználása között. „A világ ma nem akarja, hogy még több atomfegyver legyen, és még kevésbé, hogy a számos okból oly kényes Közel-Keleten”.

A Nyugat aggódik, hogy Irán atomfegyver előállítására készül, s ezért ragaszkodik az erre is alkalmas urándúsítás végleges leállításához, míg Teherán elutasította az ennek fejében tett európai kereskedelmi együttműködési javaslatokat, és kitart amellett, hogy békés célú atomenergia előállításához van szüksége az uránfeldolgozásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hol van az iráni atomipari kutatás központja?

Iszfahán az iráni atomfegyverprogram központjának számít: a fővárostól, Teherántól 350 kilométernyire fekvő városban működő atommagkutató központ a legnagyobb a közép-keleti országban, mintegy háromezer kutatót foglalkoztat.