szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gerhard Schröder, Németország 61 éves kancellárja az utolsó pillanatban sem adta fel: utolsó választási fellépésén a rengeteg beszédtől berekedve figyelmeztette a "közvélemény manipulálóit", akik vesztesnek tüntették fel pártját, a szociáldemokrata pártot (SPD).

Schrödert küzdőszelleme végigkísérte pályáján. Nagyon szerény körülmények között született 1944-ben Mossenbergben. Édesapját nem ismerte, az apa a második világháborúban román területen halt meg, ott is temették el. A hat fős családot az anya, Erika tartotta össze. Gerhardnak igen fiatalon állás után kellett néznie, kereskedelmi tanuló lesz. Küzdőszellemét, akaraterejét amatőr labdarúgóként is acélozza, őt tekintik az állandóan hajtó, a "futballpályát felszántó" focista példaképnek.

Gerhard Schröder
© AP
Nem nappali tagozaton jogot végez, a hetvenes években ügyvéd szűkebb pátriájában, Hannoverben. Politikai csillaga a szociáldemokraták ifjúsági szervezetében emelkedik egyre magasabbra. 1978-tól az ifjú szocialisták elnöke, 1980-tól képviselő, többször miniszterelnök Alsó-Szászországban. A Schröder-legendárium szerint 1983-ban kapatos barátaival együtt egy átmulatott éjszaka után a bonni kancellári hivatal kerítése előtt kötött ki, megrázta a kerítést, s azt kiáltotta: ide akarok bejutni.

Ez az álma 1998. szeptember 27-én, 16 évi szociáldemokrata ellenzékiség után valóra vált. Schröder vezette országos szinten az első szociáldemokrata-zöld kormányt. Összefog az SPD balszárnyát képviselő Oskar Lafontaine-nel. Az elképzelt munkamegosztás az lenne, hogy Lafontaine vezetné a pártot, a gazdasági hatalmasságokkal kiváló kapcsolatokat ápoló, mérsékelt, pragmatikus Schröder pedig az "új közép" jegyében kormányozna.

Két dudás azonban nem fért meg egy csárdában, avagy az egyik politikai filozófia kiszorította a másikat. Lafontaine 1999 márciusában távozott a politikai színtérről, Schröder átvette a párt vezetését is, amit 16 hónappal ezelőtt leadott Franz Münteferingnek. A "Brandt-unokákból", Willy Brandt politikai neveltjeiből csak

Schröder maradt a színen.

2003-ban, talán elkésve, hirdette meg Agenda 2010 címen a jóléti államot megreformálni, karcsúsítani kívánó szociális-gazdasági programját, amelyet a társadalom berzenkedve fogadott, s pártján belül is ellenkezést váltott ki. Májusban, a sorozatosan elvesztett helyi választások után állt elő azzal az elképzeléssel, hogy új felhatalmazást kér a választóktól politikájának folytatására, s ezzel együtt pártját is megmenti.

Gerhard Schröder többször nősült, negyedik felesége, Doris Köpf újságíró is volt, mielőtt a nemzet második asszonya lett. A házasságba Doris hozott egy lánygyermeket előző kapcsolatából, a házaspár nemrég egy Viktorija nevű orosz kislányt fogadott örökbe. Schrödernek korábbi házasságaiból nem született gyereke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tizenötmillióan nézhették a Schröder-Merkel vitát

Gerhard Schröder német kancellár úgy vélte, hogy kormányzása idején Németország békepolitikát folytató középhatalomként rögzítette helyét a világban, míg Angela Merkel, a konzervatív ellenzék kancellárjelöltje elmarasztalta a szociáldemokrata-zöld kormányt, mert Németország a gazdasági növekedésben sereghajtó az Európai Unióban.

MTI Világ

Schröder a Bildben üzent Blairnek

Gerhard Schröder német kancellár csütörtökön a Bild című nagy példányszámú lap hasábjain védte meg "az európai társadalmi modellt", és hangsúlyozta, hogy az Európai Unió nem csupán gazdasági célok megvalósítására létezik.

MTI/hvg.hu Világ

Merkel vagy Schröder?

Németország háború utáni történelmének legrövidebb választási kampánya után a közel 62 millió választásra jogosult többsége vasárnap új összetételű Szövetségi Gyűlést, avagy parlamenti alsóházat (Bundestag) választ. A szavazóhelyiségek reggel nyolc órakor nyitottak és este hat órakor zárnak. Bajorországban vontatottan, a legnépesebb német tartományban, Észak-Rajna-Vesztfáliában élénk érdeklődés mellett zajlanak a német parlamenti választások. A kora délutáni órákban még nem tudták megjósolni, hogy a választási részvétel meghaladja-e a 2002-es 79,1 százalékos részvételi arányt.

MTI Világ

"Schröder CDU-kancellár volt"

A Gerhard Schröder kancellár által szándékoltan elvesztett bizalmi szavazás okainak és következményeinek taglalása uralta szombaton a német lapok kommentároldalait.

Fókuszban

Gerhard Schröder, a lemondó

"Ha nem sikerül számottevően csökkenteni a munkanélküliséget, nem érdemeljük meg, hogy újraválasszanak bennünket" -...