szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Koalíciós megbeszéléseket ajánlott fel hétfőn a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) a kereszténydemokratáknak (CSU), a bajor Keresztényszociális Uniónak (CSU), a liberálisoknak (FDP) és a zöldeknek (Szövetség'90/Zöldek). Nem tettek ajánlatot a Baloldali Pártnak.

Az egyelőre csak puhatolózó megbeszélések lefolytatásával az elnökséget és Franz Müntefering pártelnök helyetteseit bízták meg. A szociáldemokraták tárgyalói között van Kurt Beck, Rajna-Pfalz miniszterelnöke, aki a tartományban a liberálisokkal együtt kormányoz.

A szociáldemokraták csak másodikak lettek a vasárnapi parlamenti választásokon, alig egy százalékkal lemaradva a győztes konzervatívok (CDU/CSU) mögött, de magukat továbbra is a legerősebb pártnak tartják és Gerhard Schröder kancellár vezetésével kormányt akarnak alakítani. A jelenlegi szociáldemokrata-zöld koalíció folytatásához nem gyűlt össze elég szavazat, ám a zöldek helyet kaphatnának a liberálisokkal kiegészülő, szociáldemokrata vezetésű koalícióban.

A liberálisok hétfő délutánig kötötték az ebet a karóhoz: csak a CDU/CSU-val lennének hajlandók koalícióra lépni, de ez a felállás a vasárnapi eredmények alapján szintén nem kormányképes. Guido Westerwelle, az FDP elnöke azonban hétfőn már nem zárta ki, hogy bevegyék maguk és a CDU/CSU mellé a zöldeket is. A szociáldemokrata vezetésű kormányzás folytatásának igényét Schröder hétfőn is megerősítette. A szociáldemokraták egyik érve: lehet, hogy a CDU/CSU alkotja a legerősebb frakciót, de a CDU és a CSU két külön párt, s külön-külön gyengébbek az SPD-nél.

Angela Merkel, a CDU elnöke, kancellárjelölt hétfőn szintén megerősítette a CDU/CSU-kormányzásra formált igényt. Először az FDP-vel akarnak tárgyalni, de a zöldekkel is. Helyi szinten van példa a kereszténydemokraták és a zöldek együttműködésére. A nagykoalíció sem marad ki a számításokból, ám az SPD nem tudja elképzelni, hogy egy Merkel vezette nagykoalícióban ő legyen a gyengébbik partner.

Merkel hétfőn "nem teljes sikernek" nevezte a vasárnapi szereplést. A konzervatívok eredetileg a liberálisokkal együtt szerettek volna abszolút többségre szert tenni. Merkel szerint a CDU/CSU és az FDP együtt így is 1,2 millióval több szavazatot kapott, mint az SPD/Zöldek. Franz Walter göttingeni pártkutató nem tartotta kizártnak Schröder továbbkormányzását. Mint mondta, nem az a döntő, hogy kié a legerősebb frakció, hanem az, hogy ki tud erősebb szövetségeket összekovácsolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A piacok borúlátók a német választások miatt

Az euró négyheti mélypontra zuhant a dollárhoz képest hétfő reggelre, az európai részvénypiacok várhatóan többnyire veszteségekkel nyitnak, mert a vasárnapi németországi választások kimenetele, az előzetes eredmények alapján, egyelőre majdnem döntetlennek látszik.

MTI/hvg.hu Világ

Európa vigyázó szemeit Berlinre veti

Az európai sajtó és a politikusok egymással versengve értékelik a német választásokat. Egyben mindenki egyetért: az SPD a kampányban meglepően jól teljesített, az uniópártok pedig valamit nagyon elszúrtak. Mindennek következménye akár a kontinens egészét érintő politikai bénultság is lehet.

MTI Világ

A német sajtó a bizonytalanságtól tart leginkább

Teljesen váratlanul érték a választások az országot, az eredmény úgyszintén. A németek két világos út között választhattak volna, s ők választottak egy harmadikat középen, amely mindenhova vezethet, még új választásokhoz is - írta hétfői vezércikkében a Die Welt.

MTI Világ

CDU/CSU–SPD: 35,2–34,3 százalék

Németországban a vasárnapi előre hozott választásokon leváltották a szociáldemokrata-zöld koalíciót, de a konzervatív pártoknak (CDU/CSU) nem sikerült kormányzóképes többségre szert tenniük a liberálisokkal együtt sem.