szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdődtek az első letartóztatások Bogoljub Karic szerb pénzember környezetében, igazolva azokat a belgrádi sajtóértesüléseket, amelyek szerint a szerb hatóságok elszánták magukat arra, hogy leszámoljanak a politikai babérokra pályázó milliomossal és szerteágazó vállalatbirodalmával.

A belgrádi média hétfőn jelentette, hogy a rendőrség súlyos gazdasági bűntények elkövetésének gyanújával 48 órás előzetes letartóztatásba helyezte a működési engedélyétől nemrég megfosztott, egykoron a Karic-birodalomhoz tartozó legnagyobb szerbiai mobiltelefon-szolgáltató, a Mobtel három volt vezetőjét.

Miközben a híradások szerint a hét folyamán újabb letartóztatások várhatók, az adóhatóság közleményben tájékoztatott arról, hogy bűnvádi feljelentést tett a Mobtel volt vezérigazgatója, Bogoljub Karic fivére, Sreten Karic, illetve a vállalat egykori ügyvezető igazgatója, Olga Zilovic ellen. Mindkettejüket 2,8 millió eurós adócsalással vádolják, ezen felül terhükre róják, hogy a Mobtel jogtalanul 13 millió euróért 79 ingatlant vett a Karic család tagjainak, a Mobtel vezetőinek és más "kedvezményezetteknek".

Putyin-módszer?

A belgrádi sajtó az elmúlt napokban arról cikkezett, hogy a szerb kormány "putyini módra" le akar számolni a politikai babérokra pályázó szerb "oligarchával", Bogoljub Kariccsal és a fivérei által vezetett Karic-birodalommal. A hatósági fellépés december végén kezdődött, amikor a szerb kormány megvonta a működési engedélyt a Mobteltől, arra hivatkozva, hogy a vállalat - sértve Szerbia gazdasági és nemzetbiztonsági érdekeit - két éve jogtalanul átengedte a Mobtel működési jogát Koszovó területén a Mobikos vállalatnak, amely a szakadár pristinai kormányt állítólag pénzelő Ekrem Luka kezében van.

Vélhetően megsejtve a bajt, Karicék még májusban eladták 51 százalékos részesedésüket a Mobtelben az osztrák Schlaff Groupnak. Az osztrák vállalat kockázatos üzletet kötött, mivel nem várta meg, míg lezárul a zürichi nemzetközi döntőíróság előtt a vita a Mobtel tulajdonlásáról. Keresetében a szerb állam azt állítja, hogy az állami posta nem 49, hanem 58,76 százalékban tulajdonosa a cégnek. A működési engedély megvonása miatt Hubert Gorbach osztrák alkancellár december végén tiltakozó jegyzéket intézett Belgrádhoz, a Schlaff-csoport pedig kártérítési pert nyújtott be a kormány ellen.

A politika lett a vesztük?

A Karic család a milosevici időkben építette ki terebélyes vállalatbirodalmát. A belgrádi sajtó szerint a hatóságok mindig is tisztában voltak azzal, hogy a szerbiai oligarchák nem éppen törvényes módon jutottak hozzá hatalmas vagyonukhoz, de Karic volt az egyetlen közülük, aki nyíltan politikai ambíciókat táplált: másfél éve indult a szerbiai elnökválasztáson, és harmadik lett, megszégyenítve a Kostunica-kormány jelöltjét, Dragan Marsicanint.

Belgrádi elemzők szerint a szerb kormány számára akkor telhetett be a pohár, amikor egy hónapja egy új, ötfős parlamenti frakció alakult a törvényhozásban, és ezzel három főre apadt a kormányt támogató képviselők többsége. Szerbiában tényként kezelik, hogy az újdonsült frakció mögött Karic áll, aki már tavaly februárban bejelentette, hogy a pártjához, a Szerbia Ereje Mozgalomhoz (PSS) átigazoló képviselőkből frakciót alakít, hogy megbuktassa a Kostunica-kabinetet. A másfél éve alakult PSS hosszú hónapok óta a harmadik helyen áll a népszerűségi listákon a két ellenzéki szervezet, a Szerb Radikális Párt és a Demokrata Párt mögött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!