szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két nappal Agim Ceku koszovói kormányfővé választása előtt a szerb kormány honlapján közzétette a tartományi miniszterelnök-jelölt bűnlajstromát, amelyben a legsúlyosabb háborús bűntettekkel, egyebek mellett népirtással vádolja.

A honlapon szerdán megjelent, csaknem hetven oldalas bűnvádi feljelentést Agim Ceku és Hasim Thaqi, az ellenzéki Koszovói Demokrata Párt (PDK) elnöke ellen 2002 nyarán továbbította Belgrád vádemelési javaslattal a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) ügyészségének. A feljelentés szerint alapos a gyanú, hogy Agim Ceku és Hasim Thaqi népirtást és emberiesség elleni bűncselekményeket követett el Koszovóban a szerb néppel szemben, megsértette a genfi egyezményeket.

Ceku a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) parancsnokaként felelős 669 szerb és 18 más nemzetiségű koszovói személy haláláért, továbbá 518 rendbeli súlyos testi sértést írnak a számlájára, és terhére rónak 584 emberrablást is, amelyek azután történtek, hogy a NATO vezetette haderő, a KFOR ellenőrzése alá vonta a tartományt. Ceku és Thaqi előzetes letartóztatásba helyezéséről rendelkeztek távollétükben, a szövetségi rendőrség 2002-ben Interpol-körözést adott ki ellenük. 

Agim Cekut egy héttel ezelőtt javasolta tartományi miniszterelnöknek Fatmir Sejdiu koszovói elnök, miután támogatás híján lemondani kényszerült Bajram Kosumi kormányfő. A miniszterelnök-jelöltről pénteken szavaz a koszovói parlament, és várhatóan meg is választja Cekut és kormányát.

Gondok adódhatnak azonban a parlamenti elnök megválasztása körül: Nexhat Daci házelnöktől pártja, a Koszovói Demokratikus Szövetség (LDK) elnöksége ugyancsak megvonta a támogatást, a politikus azonban közölte, hogy csak abban az esetben távozik, ha a parlamenti frakció vagy a párt "főbizottsága" is visszahívja. A politikus "háborút" hirdetett pártbeli ellenlábasai ellen, és azzal vádolta Philipp Goldberget, az Egyesült Államok pristinai külképviseleti irodájának vezetőjét, hogy ő áll az ellene indított hadjárat mögött.

Ibrahim Rugova koszovói elnök január végén történt halála után sokan jósolták, hogy az LDK-n belül szakadás következhet be, mert Daci tartományi elnök és pártelnök is akar lenni egyben. Egy csatát azonban Daci már elvesztett, mivel pártja nem őt, hanem sokkal kevésbé ismert riválisát, Fatmir Sejdiut javasolta a tartományi elnöki székbe. A parlament élére az LDK Kolj Berishát javasolta, aki Sejdiuhoz hasonlóan Rugova árnyékából lépett ki az elnök halála után.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Fatmir Sejdiu Koszovó új elnöke

A koszovói parlament pénteken megválasztotta az 54 éves Fatmir Sejdiut a tartomány új elnökének, a január végén elhunyt Ibrahim Rugova helyére.

Itthon

Sajtóinformációk szerint titkosszolgák vették őrizetbe a volt UCK-vezért Magyarországon

Szerbiai sajtóinformációk szerint a magyar hatóságok hétfőn őrizetbe vették, majd néhány órával később szabadon engedték Hasim Thaqi koszovói albán politikust, a Koszovói Demokrata Párt (PDK) elnökét, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) volt vezetőjét. A határőrség szóvivője cáfolta a hírt. A Beta hírügynökség szerint a politikust valamelyik titkosszolgálat is előállíthatta.

MTI Világ

Elhunyt Ibrahim Rugova koszovói elnök

Pristinai tisztségviselők közlése szerint elhunyt Ibrahim Rugova koszovói elnök, akiről már jó ideje tudni lehetett, hogy tüdőrákban szenved.

Itthon

Nemzetközi diplomácia segítette a volt UCK-vezér utazását

A magyar és a nemzetközi diplomácia gyors kapcsolatfelvétele és együttműködése révén tudott Budapestről Párizsba utazni Hasim Thaqi koszovói diplomata, aki továbbra is szerepel az Interpol nemzetközi körözési listáján - értesült külügyi és belügyi forrásokból szerdán az MTI. Ha a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) volt vezetője visszafelé megint Budapestet érinti, a hatóságoknak ismét fel kell őt tartóztatniuk.

Itthon

A magyar hatóságok cáfolják a volt UCK-vezér őrizetbe vételét

A magyar határőrség nem vette őrizetbe Hasim Thaqi koszovói diplomatát, mivel nemzetközi körözését visszavonták; Kovács László külügyminiszter megbeszélést folytatott a koszovói ENSZ-megbízottal a helyzet tisztázása érdekében, de kiadatásról szó sem volt - közölte Tóth Tamás külügyi szóvivő kedden. A szerb igazságügyi miniszter kedden bírálta a magyar hatóságokat, amiért elengedték Thaqit. A férfi az egykori Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) vezetője volt.

MTI Világ

Szerbia autonómiát adna Koszovónak

A túlnyomórészt albánok lakta Koszovó Szerbia határain belül maradna, de magas fokú autonómiát élvezne, a tartomány jövőjéről folyó tárgyalásokon előterjesztett szerb kormánykoncepció szerint.