szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Politikai és pénzügyi válság fenyegeti a brit Munkáspártot a titkos hitelek miatt.

A mind kínosabb - egyre szaporodó vélemények szerint most már Tony Blair miniszterelnök helyzetét is veszélyeztető - politikai botrány mellett pénzügyi válság is fenyegeti a kormányzó brit Munkáspártot a titkosnak szánt támogatói hitelek minap nyilvánosságra került ügye miatt, az érintett nagyvállalkozók közül ugyanis többen visszakövetelik pénzüket. Az ügyben a Scotland Yard is vizsgálatot indított.

Az 1997-ben, jórészt korrupcióellenes programmal hatalomra került Labourt az utóbbi tíz napban öntötte el a pártnak juttatott, csaknem 14 millió fontos (5,2 milliárd forintos) magánkölcsönök ügye a sajtóban megjelent leleplező riportok nyomán.

A magánszemélyektől, zömmel a brit ipari és szolgáltató szektor nagyvállalkozóitól felvett hiteleket a párt még a tavaly májusi választások előtt, választási kampányának finanszírozására kapta. Jóllehet ez önmagában nem törvénybe ütköző, mind egyértelműbb bizonyítékok utalnak azonban arra, hogy a kampányt hitellel támogatók közül többet cserébe a kormány nemesi rangra és felsőházbeli tagságra javasolt, ami egybehangzó kommentárok szerint már kimeríti a politikai korrupció fogalmát.

A szerdai The Daily Telegraph értesülése szerint a kölcsönbotrányba keveredett tizenkét gazdag üzletember közül - miután nevük nyilvánosságra került - "legalább öt" visszaköveteli pénzét, ami 6,5 millió font rövid távú kifizetési kötelemmel jár. Amikor Lord Levy, Blair hivatalos pénzgyűjtő megbízottja a hitelezőkkel tárgyalt a kölcsönök ügyében, azt abban a reményben tette, hogy a pénzeket a támogatók végül adománnyá nyilvánítják majd, vagy legalábbis határidő nélküli törlesztést tesznek lehetővé - írta a legnagyobb konzervatív brit napilap.

A Munkáspárt, amelynek már most is 23 millió font (8,5 milliárd forint) adóssága van, a Financial Times szerdai értesülése szerint "a megállapodás közelében jár" egyik nem használt londoni irodaépületének értékesítéséről, amelytől 6 millió fontot "vagy még többet" remél. A "kölcsönökért nemességet" botrány miatt lázadás tört ki a Labour adminisztratív vezetésében: az Országos Végrehajtó Bizottság, amelyben jelentős súllyal vannak jelen a Blairt enyhén szólva nem kedvelő munkáspárti balszárny képviselői, formálisan visszavette a miniszterelnöktől a pártadományok ellenőrzésének felelősségét. Szerdai londoni kommentárok szerint ez a Tony Blairre mért legmegalázóbb politikai csapások egyike a kormányfő politikai pályafutásának kezdete óta. Ezt tetézte az a bejelentés, hogy az ügyben vizsgálatot kezdett a Scotland Yard is, annak a törvénynek az alapján, amely tiltja pénzen vásárolt politikai előnyök nyújtását.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Blair határozottra hangolta újévi üzenetét

Nagy-Britannia továbbra is kiáll a terrorizmus elleni harc mellett, reményt ad Afganisztánnak és Iraknak, demokráciát visz ezekbe az országokba - jelentette ki szombaton újévi üzenetében Tony Blair brit miniszterelnök.

MTI Világ

Blair megnevezte utódját

Minden eddiginél egyértelműbben utalt Tony Blair brit miniszterelnök arra, hogy utódja a kormány élén Gordon Brown jelenlegi pénzügyminiszter lehet.