szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szudáni lázadó fegyveres csoportok péntekre virradóra Abujában bejelentették: nem hajlandók aláírni az Afrikai Unió által előterjesztett dárfúri béketervet.

Először egy kisebb csoport, az Igazság és Egyenlőség Mozgalom (JEM) fő tárgyalója közölte, hogy az AU tervezete nem felelt meg követeléseiknek, majd a legnagyobb lázadó erő, a Szudáni Felszabadító Hadsereg/Mozgalom (SLM/A) küldöttsége is kivonult a Nigéria fővárosában a kartúmi kormánnyal folyó béketárgyalásokról.

A konfliktusról
Dárfúrban 2003 eleje óta - amikor két ottani lázadó csoport is fegyvert fogott a központi kormány ellen - a szudáni hatóságok támogatásával a Dzsandzsavid arab milícia egységei módszeresen gyilkolják a helyi fekete-afrikai lakosságot. Tovább.
Csütörtökön éjfélkor járt volna le az újabb határidő a megállapodás megkötésére, de a tárgyalások egészen a hajnali órákig folytatódtak a megegyezés reményében. A határidőt vasárnap óta már kétszer is meghosszabbították. A 85 oldalas tervezet rendelkezett volna a lázadó fegyvereseknek a szudáni hadseregbe való integrálásáról, a háborús áldozatok kártalanításáról, valamint a hatalom megosztásáról.

Dezső András fotói
Darfúrból (klikk a képre)
© hvg.hu
A JEM azt kifogásolta, hogy a tervezet nem vette figyelembe a szervezetnek azt az igényét, hogy Dárfúr három tartományát egyetlen autonóm tartományban egyesítsék, és továbbra is követelik, hogy övék legyen a szudáni alelnöki poszt. Abdelvahid an-Núr, az SLM/A vezetője pedig úgy vélekedett, hogy a dokumentumon "még javítani kell".

Az AU szóvivője bejelentette, hogy a tárgyalások közép-európai idő szerint pénteken délelőtt 10 órától folytatódnak. Az SLM/A késznek mutatkozott az újabb tárgyalásokra, a JEM azonban nem lehet alku tárgya egy regionális kormány megalakításának kérdése. Mohammed Tugod, a JEM főtárgyalója egyúttal felszólította Denis Sassou-Nguesso kongói elnököt, az AU soros elnökét, hogy szervezzen új tárgyalásokat.

A 2003. február óta tartó dárfúri konfliktusnak nemzetközi becslések szerint eddig közel 300 ezer halálos áldozata volt, és 2,4 millióan kényszerültek elmenekülni a belháború sújtotta nyugat-szudáni területről.

Eközben Kofi Annan, ENSZ főtitkár bejelentette, hogy a nemzetközi közösségnek kötelessége megvédeni a szudáni Dárfúr polgárháború sújtotta civil lakosságát, szükség esetén akár erő alkalmazásával is.

© hvg.hu
A PBS amerikai televíziónak adott interjújában Kofi Annan emlékeztetett arra, hogy az ENSZ tavaly szeptemberi csúcstalálkozóján a világ vezetői ünnepélyesen megígérték, hogy külön-külön és közösen is felelősséget vállalnak a fenyegetett civil lakosság megvédelmezésére. A veszélyben lévő polgári lakosság védelme ugyan elsősorban a nemzeti kormányok feladata, de ha azok kudarcot vallanak, a nemzetközi közösségnek kell lépnie az ENSZ Biztonsági Tanácsán keresztül, és szükség esetén erőt is alkalmazni kell - hívta fel a figyelmet a világszervezet főtitkára.

Annan szerint itt az idő, hogy a nemzetközi közösség valóra váltsa tavaly szeptemberi "ünnepélyes" ígéretét. A csúcstalálkozó egyik legfontosabb eredménye volt, hogy a tagországok felelősséget vállaltak a népirtás, háborús bűnök, emberiességi bűnök vagy etnikai tisztogatás fenyegette civilek megvédésére. Kofi Annan első ízben hivatkozott erre a felelősségvállalásra, amikor most dárfúri beavatkozásra szólította fel az ENSZ tagállamait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

DÁRFÚRI FELELŐSÖK

Szudánban letartóztatták a fegyveres testületek 15 tagját, akiket felelősnek tartanak a nyugati Dárfúr tartományban...

Világ

Dárfúrba tart az Afrikai Unió ruandai alakulata

Ruandai katonák indultak vasárnap Szudán humanitárius válságtól sújtott Dárfúr tartományába, hogy az Afrikai Unió (AU) megbízásából védelmet nyújtsanak azoknak a nemzetközi megfigyelőknek, akik a kartúmi kormány és a térségben élő fekete bőrű lakosság érdekeiért fellépő fegyveresek között megkötött tűzszünet betartását ellenőrzik.

MTI Világ

HRW: szudáni tisztek irányították a dárfúri vérengzéseket

Szudáni katonatisztek irányították az afrikai ország dárfúri körzetében a fekete lakosságot üldöző, fosztogató, falvakat felperzselő arab milíciát a Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet által megszólaltatott vezérük szerint.

MTI Világ

Vége a dárfúri ellenségeskedésnek

Megállapodást írt alá az ellenségeskedés beszüntetéséről a líbiai fővárosban Szudán konfliktus sújtotta Dárfúr tartományának eddig egymással vetélkedő két fő lázadó szervezete.

MTI/hvg.hu Világ

Human Rights Watch: Dárfúr és Abu Graib a legfenyegetőbb

A dárfúri etnikai tisztogatás és az Abu Graib nevéről ismert fogolykínzások jelentik a két alapvető fenyegetést az emberi jogokra nézve a tavalyi ezernyi veszély közül a Human Right Watch emberi jogi szervezet éves jelentése szerint.

Világ

Dárfúr „tisztán afrikai ügy”

Elutasítottak bármiféle külföldi beavatkozást az erőszak sújtotta nyugat-szudáni Dárfúr tartományban a rendezésben érintett afrikai országok tripoli csúcsértekezletükön.