Először egy kisebb csoport, az Igazság és Egyenlőség Mozgalom (JEM) fő tárgyalója közölte, hogy az AU tervezete nem felelt meg követeléseiknek, majd a legnagyobb lázadó erő, a Szudáni Felszabadító Hadsereg/Mozgalom (SLM/A) küldöttsége is kivonult a Nigéria fővárosában a kartúmi kormánnyal folyó béketárgyalásokról.
A konfliktusról |
Dárfúrban 2003 eleje óta - amikor két ottani lázadó csoport is fegyvert fogott a központi kormány ellen - a szudáni hatóságok támogatásával a Dzsandzsavid arab milícia egységei módszeresen gyilkolják a helyi fekete-afrikai lakosságot. Tovább. |
© hvg.hu |
Az AU szóvivője bejelentette, hogy a tárgyalások közép-európai idő szerint pénteken délelőtt 10 órától folytatódnak. Az SLM/A késznek mutatkozott az újabb tárgyalásokra, a JEM azonban nem lehet alku tárgya egy regionális kormány megalakításának kérdése. Mohammed Tugod, a JEM főtárgyalója egyúttal felszólította Denis Sassou-Nguesso kongói elnököt, az AU soros elnökét, hogy szervezzen új tárgyalásokat.
A 2003. február óta tartó dárfúri konfliktusnak nemzetközi becslések szerint eddig közel 300 ezer halálos áldozata volt, és 2,4 millióan kényszerültek elmenekülni a belháború sújtotta nyugat-szudáni területről.
Eközben Kofi Annan, ENSZ főtitkár bejelentette, hogy a nemzetközi közösségnek kötelessége megvédeni a szudáni Dárfúr polgárháború sújtotta civil lakosságát, szükség esetén akár erő alkalmazásával is.
© hvg.hu |
Annan szerint itt az idő, hogy a nemzetközi közösség valóra váltsa tavaly szeptemberi "ünnepélyes" ígéretét. A csúcstalálkozó egyik legfontosabb eredménye volt, hogy a tagországok felelősséget vállaltak a népirtás, háborús bűnök, emberiességi bűnök vagy etnikai tisztogatás fenyegette civilek megvédésére. Kofi Annan első ízben hivatkozott erre a felelősségvállalásra, amikor most dárfúri beavatkozásra szólította fel az ENSZ tagállamait.