szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondott Porter Goss, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója. A váratlan hírt George Bush, az Egyesült Államok elnöke jelentette be.

George Bush amerikai elnök közlése szerint a CIA-igazgató péntek reggel nyújtotta be neki lemondási szándékát, és ő azt elfogadta. Porter Goss nem egészen két évvel ezelőtt állt az amerikai hírszerzés élére. Egyelőre sem ő, sem Bush nem fűzött megjegyzést a lemondáshoz, és az új igazgató személye sem ismert még. 

Porter Goss 2004 szeptembere óta állt az amerikai
hírszerzés élén. Rövid pályafutás.
© AP
Porter Gosst, aki korábban a képviselőház hírszerzési bizottságát vezette, Bush elnök 2004 szeptemberében nevezte ki a CIA igazgatójának George Tenet utódjául, aki lemondott, még mielőtt tetőzött volna a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat megelőző mulasztások és az iraki tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos felsülés miatt a hírszerzésre zúduló bírálatok áradata.

Gosst kezdettől fogva sok bírálat érte amiatt, hogy magával vitte a CIA-ba számos kongresszusi munkatársát, és ezzel kritikusai szerint átpolitizálta a hírszerzést a szakértelem rovására. Az utóbbi időben amiatt is ostorozták az ügynökséget, hogy a kormányra nézve kellemetlen értesülések szivárognak ki soraiból a tömegtájékoztatási eszközökhöz, különösen az Irak elleni háborúval és a terrorizmus elleni küzdelemmel, így a titkos külföldi CIA-börtönökkel kapcsolatban.

A hírtelevíziókban megszólaltatott hírmagyarázók szerint Goss zokon vehette, hogy Bush elnök tavaly februárban nem őt, hanem John Negroponte bagdadi exnagykövetet, volt ENSZ-nagykövetet nevezte ki nemzeti hírszerzési igazgatónak (DNI). A tisztséget a 2001. szeptember 11-i terrorcselekmények tanulságain alapuló hírszerzési reform jegyében hoztak létre. A hírszerzés "cárjának" is nevezett DNI az amerikai hírszerző közösség 15 polgári és katonai szervezetét felügyeli, köztük a CIA-t, és ő tájékoztatja naponta az elnököt az időszerű értesülésekről. Mindezt a feladatkört korábban a CIA igazgatója látta el mint "első az egyenlők között".

A kommentárok olyan feltételezést is megfogalmaztak a meglepő távozás okaként, hogy Porter Gosst esetleg valamilyen úton-módon közvetve érintheti az a botrány, amelyben Randy "Duke" Cunningham republikánus párti képviselőt március elején nyolc év és négy hónapi börtönre ítélték, mivel összesen 2,4 millió dollár kenőpénzt fogadott el az állami megrendelésekre ácsingózó hadiipari cégektől "jóindulatáért".

Bush elnök a lemondás pénteki bejelentésekor elismerően nyilatkozott a távozó igazgatóról, aki "a nehéz munkát nagy hozzáértéssel látta el". Goss kijelentette: a CIA "működése sokat javult" annak köszönhetően, hogy az elnök mozgásteret biztosított a reformok végrehajtására. 

Porter Goss távozása az eddigi legjelentősebb fejlemény az elnök abbéli törekvésében, hogy vérfrissítéssel, új erők beállításával adjon lendületet a kormányzati munkának, és javítson tartósan 30-40 százalék között mozgó népszerűségi mutatóján. 

A személyi változások Joshua Bolton új fehér házi irodavezető kinevezésével kezdődtek. A lemondott Scott McClellan fehér házi szóvivőt Tony Snow televíziós újságíró váltja fel. A sajtó tudomása szerint John Snow pénzügyminiszter is távozhat posztjáról. Bush elnök egyetlen egy változtatás lehetőségét zárta ki csupán: leszögezte, hogy Donald Rumsfeld védelmi miniszter a helyén marad.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Észak-Korea dollárhamisítással vádolta meg CIA-t

Dollárhamisítással vádolta meg az Egyesült Államokat Észak-Korea, mondván, az amerikai hatóságok ily módon próbálnak bizonyítékot fabrikálni azoknak a vádjaiknak az alátámasztására, hogy a kommunista ország zöldhasú bankjegyeket hamisít.

Világ

USA: küszöbön a hírszerzés átalakítása

Az országos hírszerzési igazgató tisztségének és egy országos terrorizmusellenes központnak a létrehozását javasolta végső jelentésében a 2001. szeptember 11-ei merényletek hátterét vizsgáló amerikai bizottság.

MTI Világ

Az olaszok CIA-ügynökök kiadatását akarják

A milánói ügyészség szorgalmazni fogja az új olasz kormánynál, hogy kérje az Egyesült Államoktól az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) azon 22 ügynökének kiadatását, akiket egy Olaszországban élő muzulmán pap elrablásával gyanúsít az olasz igazságszolgáltatás.