Izrael Bejrútot bombázza

Izrael támadásokat intézett Libanon ellen, hajnalban már a bejrúti nemzetközi repülőteret bombázta és tengeri, illetve légi blokáddal sújtotta északi szomszédját. Az izraeli kormány a bejrúti vezetést teszi felelőssé a Hezbollah izraeli célpontok elleni támadásaiért, s már régóta követeli a libanoni kormánytól, hogy fegyverezze le a gerillaszervezetet. A Malév nem indít járatot Bejrútba, a turisták Szíriába menekülnek. A magyar külügyi tárca szerint a támadások főleg a Dél-Libanon területén lévőkre jelentenek veszélyt, de nem zárható ki, hogy Libanon egész területe harctérré válik, ezért nem javasolják az utazást Libanonba.

  • MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu
Izrael Bejrútot bombázza
Libanon mindenre kiterjedő tűzszünetet kér, és az izraeli támadás leállítását – közölte kora délután Gázi al-Aridi libanoni tájékoztatási miniszter. "Libanon fő követelése egy azonnali és átfogó tűzszünet, és az agresszió beszüntetése" – mondta a politikus a bejrúti kormány rendkívüli ülését követően. A kabinet a nap folyamán ismét összeül, amely után közleményt adnak ki – tette hozzá.

Bejrútot bombázzák

© AP
Az izraeli hadsereg figyelmeztette Libanont, hogy költöztesse át biztonságosabb helyre a polgári lakosságot Bejrút egyik déli negyedéből, ahol Szajjid Haszan Naszrallah, a síita Hezbollah szervezet vezetője lakik - jelentette csütörtökön az izraeli média. "Értesítettük Libanont, hogy evakuáljon minden polgári lakost Bejrútnak abból a (déli) negyedéből, amely a Hezbollah fellegvára és ahol Naszrallah él, a szervezet székháza működik és fegyverraktárai vannak" - írta a Maariv NRG izraeli hírportál egy magas rangú izraeli katonai tisztségviselőre hivatkozva.
 
Dan Haluc dandártábornok izraeli vezérkari főnök kijelentette emellett, hogy Libanonban egyetlen egy célpont sem élvez védettséget, Bejrút, a libanoni főváros sem, ha a libanoni nem fékezi meg a Hezbollah gerilláit.

Mennydörgés Izraelre

Új típusú, nagyobb hatótávolságú Raad-1-es rakétákat lőtt ki csütörtökön egy észak-izraeli légi támaszpont ellen a Hezbollah síita libanoni szervezet fegyveres szárnya, az Iszlám Ellenállás - jelentette be közleményben a síita szervezet. A közlemény szerint a rakéták "telibe találták" a támaszpontot, amelyen az izraeli légierő egyik parancsoksága található. (A raad szó arabul mennydörgést jelent - a szerk.)

Hajnalban az izraeli légierő mintegy 40 légi csapást hajtott végre Libanonban, amelyek során legkevesebb 27 polgári személy meghalt, köztük 10 gyermek, és további 20 civil megsebesült - közölte az izraeli hadsereg, illetve a libanoni rendőrség és kórházi források.

Bombázták a repteret is

A légi csapásokkal a hadsereg főleg a Hezbollah dél-libanoni infrastruktúráját vette célba, olyan helyeket, ahol a lázadószervezet "nagy mennyiségű fegyvert, lőszert, az izraeli területek elleni támadásokhoz használatos rakétákat tárol" - közölte egy katonai szóvivő.

Bejrúti repülőtér
© AP
Az izraeli katonai rádió szerint a harci gépek 150 olyan célpontot támadtak, amelynek köze van a Hezbollahhoz. Egy izraeli harci gép csütörtök reggel kilőtt három rakétát a bejrúti nemzetközi repülőtér kifutópályájára.

Egy magát megnevezni nem akaró repülőtéri alkalmazott közölte: két rakéta a 21. számú leszállópályán csapódott be. Két érkező repülőgépet a ciprusi Lárnaka repülőterére irányítottak át. Az alkalmazott nem közölte, hogy honnan érkeztek ezek a gépek.

Az izraeli hadsereg szóvivője megerősítette, hogy a légierő támadást intézett a bejrúti nemzetközi repülőtér ellen. "A repülőteret elosztóközpontként használják arra, hogy fegyverrel és utánpótlási anyagokkal lássák el a Hezbollah terrorszervezetet" - mondta a szóvivő.

Izrael a bejrúti nemzetközi repülőtér megtámadásával "légi blokádot" vont Libanon köré - tette hozzá a rádió. "A libanoni kormánynak ezt az árat kell megfizetnie azért az idegenforgalmi idény kellős közepén, hogy nem hajlandó lefegyverezni a Hezbollahot" - közölte a rádió.

Ma indult volna Malév-gép, Szíriába menekülnek a turisták

A Malév csak abban az esetben indít járatot a libanoni fővárosba, ha a helyzet normalizálódik, illetve az utasok biztonsága garantált - közölte Németh Krisztina, a Malév szóvivője. A légikikötőt lezárták, az összes nemzetközi járatot törölték - hangsúlyozta a szóvivő.

Elemzés
Előbb a Gázai-övezetben, majd Észak-Izraelben elrabolt katonáit kiszabadítani próbálva a zsidó állam napokon belül ismét kétfrontos harcokba keveredett arab szélsőséges erőkkel, ami a csalóka fegyvernyugvás hónapjai után ismét általános konfrontáció árnyát vetíti előre a Közel-Keleten. Tovább a cikkhez!
A magyar légitársaság helyi idő szerint csütörtökön 23 óra 20 perckor indítana menetrendszerinti járatot Bejrútba. A gép felszállását azonban csak akkor engedélyezik, ha az utasok biztonsága garantált.


Eközben megindult Szíria felé a Libanonban rekedt turisták áradata, hogy haza tudjanak utazni - legalábbis ezt közölte Joseph Szarkísz libanoni idegenforgalmi miniszter. A miniszter szerint máris megtelt Szíria összes szállodája és panziója.

Adok-kapok

Izraeli rakétatalálat érte csütörtök reggel a Hezbollah libanoni lázadószervezet televíziójának székházát is Bejrút egyik déli városrészében. Az izraeli légi csapás ellenére a Hezbollah tévéje nem szakította meg az adását. Szemtanúk szerint egy ember könnyebben megsérült a támadásban a szanaszét repülő törmelékektől. Az épület megrongálódott. (Az al-Manar televízió a Haret Hreik negyedben található, ahol a Hezbollahnak más intézményei és létesítményei is vannak, például parancsnokságának székháza, amelyet az izraeli légierő 1996-ban bombázott.)

Válaszul libanoni területről sorozatvetőből kilőtt rakéta csapódott be az észak-izraeli Naharíja városban csütörtökön, és egy lakos halálát okozta. Orvosok szerint a támadásban egy izraeli nő életét vesztette, öten megsebesültek. A rakéta az illető nőnek a város északi részén található házába becsapódott be. Több tucatnyi rakétatalálat ért különböző észak-izraeli településeket - közölte a hadsereg. A lakosokat felszólították, hogy térjenek vissza a óvóhelyeikre, amelyekben az éjszakát töltötték.

A Hezbollah libanoni lázadószervezet fegyveres szárnya közölte csütörtökön, hogy fegyveresei intéztek rakétatámadásokat nem sokkal korábban Izrael északi része ellen.

Az Iszlám Ellenállás nevű szervezet közleménye szerint erőik lőtték a hajnali órákban rakétákkal előbb Naharíja várost, majd Kirjat-Smona és Rosbina települések repülőterét. Megtorlásul szánták ezeket a dél-libanoni civil áldozatokért - tették hozzá.

Előzmények: Salittól Bejrútig

Június 25-én palesztin fegyveresek Gázában elrabolták Gilad Salit izraeli tizedest. Az elrablók Izraelben bebörtönzött palesztinok szabadon bocsátását követelték, válaszul az izraeli hadsereg körülvette Gázát. A milicisták jelezték, hogy 400 fogoly szabadságáért cserébe engednék el Salit tizedest, Izrael azonban nem engedett: a hadsereg légicsapást mért, majd bevonul a Gázai övezet déli részére. Július elején az izraeli kormány "biztonsági zóna" kialakításáról döntött a Gázai övezetben, azaz ismét megszállta az övezet egyes részeit.

Ekkortól fokozódtak az összecsapások, a légitámadásokra rakétatámadásokkal feleltek a palesztin terroristák, Libanonból támad a Hezbollah, két izraeli katonát el is rabolnak. Izrael válaszul hidakat, utakat, terrorista állásokat bombázott, s szárazföldi offenzívát is indított. Az izraeli kormány végül júlis 12-én szabad kezet adott a hadseregnek a hadműveletekhez és elrendelte a tartalékosok mozgósítását.