szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia rendőrség ellenőrző szerve (IGPN) tartott házkutatást a francia titkosszolgálatok központi igazgatóságán (DCRG) annak kiderítésére, hogyan juthatott a sajtó birtokába Ségolene Royal baloldali elnökjelölt környezetvédelmi tanácsadójának, Bruno Rebelle-nek a dossziéja - közölték csütörtökön rendőrségi források.

Az IGPN két számítógép hardverét foglalta le szerdán, valamint "klasszikus" nyomozást indított annak kiderítésére kinek állt érdekében a titkosszolgálatokat belekeverni az elnökválasztási kampányba - fogalmazott a rendőrség.

A Le Canard Enchainé című szatirikus hetilap hozta múlt héten nyilvánosságra, hogy a francia titkosszolgálatok megfigyelték Bruno Rebelle-t. Az értesülést a Greenpeace egykori franciaországi igazgatója megfigyelésének januári "automatikus aktualizálásáról" a DCRG másnap elismerte.

A titkosszolgálatokat szerdán az a vád érte, hogy tavaly novemberben utasítást kaptak, hogy járjanak utána, van-e valamilyen rendellenesség az ellenzéki Szocialista Párt (PS) elnökjelöltje, illetve főtitkára, Ségolene Royal és Francois Hollande közös ingatlanjai körül; csütörtökön pedig az, hogy feljegyzéseket készítettek a jobboldali elnökjelölt, Nicolas Sarkozy kampányközpontjának környékén lakókról.

Joel Bouchité, a francia titkosszolgálatok központi vezetője a Le Monde című napilap csütörtök délután megjelent számában közölt interjújában tagadta, hogy bármilyen nyomozás folyt volna Ségolene Royal és ingatlanjai körül. Hozzátette: a titkosszolgálatok semmilyen ilyen jellegű utasítást nem kaptak Nicolas Sarkozy belügyminiszter kabinetjétől, amely "technikai szinten nem ad instrukciókat a titkosszolgálatoknak". Bouchité elítélte a sajtóban forgó "hazug információkat", amelyek "diszkreditálják" a titkosszolgálatokat.

Az igazgató szerint Bruno Rebelle ismert volt környezetvédelmi elkötelezettsége miatt, és jól ismerte azokat a rendőröket, akik figyelemmel kísérték karrierjét. A fennálló rendet "megkérdőjelező személyekről szóló klasszikus megfigyelői munkáról van szó. Soha nem kerestünk semmilyen részletet a magánéletéről. „A titkosszolgálatok dossziét vezetnek minden ilyen típusú egyénről, és nem viszonyulunk egy-egy párthoz. A DCRG-nél megközelítőleg 800 ezer dosszié és kartoték van" - tette hozzá.

A szocialista elnökjelölt öccsét, Antoine Royalt pedig azért tartják nyilván a titkosszolgálati vezető szerint, mert vállalatvezető, és ezért ismert a helyi biztonsági tiszt számára. Bouchité megerősítette a lapnak, hogy a kiszivárogtatás értelmi szerzőjének megtalálása érdekében belső nyomozás indult a titkosszolgálatoknál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Találgatások: kiket mérgezett meg a titkosszolgálat?

Az orosz hírszerzés cáfolja, hogy bármi köze lenne egy dezertőr titkosügynök londoni megmérgezéséhez, de egy dumaképviselő szerint elképzelhető, hogy a volt alezredest egykori kollégái mérgezték meg. A módszer ugyanis nem ismeretlen az orosz titkosszolgák körében. A hvg.hu összegyűjtött néhány olyan esetet - köztük egy magyar exkém rejtélyes halálát -, amelyekben szintén felmerült az oroszok szerepe.

MTI Itthon

Kiszivárogtatás a titkosszolgálatok átalakításával kapcsolatban

Az MSZP nemzetbiztonsági munkacsoportja előkészítetlennek tartja a nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásáról szóló kormányzati döntést. A munkacsoport szerint ennek volt a következménye az, hogy a titkosszolgálat állománya és apparátusa kritikus helyzetben (például az őszi események idején) elbizonytalanodott - olvasható a mai Népszabadságban.