szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai rakétaelhárító rendszerek tervezett kelet-európai telepítése csupán az Egyesült Államokat védi, ezzel szemben Európa számára kockázatot jelent – hangsúlyozta egy magas rangú német konzervatív politikus.

Karl von Wogan, a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) európai parlamenti képviselője – egyben tekintélyes biztonságpolitikai szakértő – nyilatkozatában felszólított arra: az Európai Uniónak meg kell vizsgálnia, hogy a tervezett telepítés milyen mértékű veszélyeztetettséget jelent a kontinens számára. Mindennek alátámasztására a "legegyszerűbb példaként" hozta fel, hogy egy lelőtt rakéta roncsai felmérhetetlen pusztítást okozhatnak.

Wogan szavai jelzik, hogy pártállástól függetlenül, német politikai körökben rendkívül erős fenntartásokkal fogadják az Egyesült Államok kelet-európai rakétatelepítési terveit. Frank-Walter Steinmeier szociáldemokrata külügyminiszterrel az élen nemcsak az Oroszországgal való konzultáció hiányát kifogásolják, hanem többnyire nem értenek egyet a Washington által hangoztatott indokokkal sem.

Szerdai állásfoglalásában a konzervatív politikus is utalt arra: Németország sürgeti, hogy a telepítés tervét a NATO-orosz tanács küszöbön álló ülésén vitassák meg, továbbá az Európai Uniót is vonják be a rakétatelepítéssel kapcsolatos "gondolkodás" folyamatába. Nem hivatalos értesülések szerint egyébként a rakétatelepítés ügye napirendre kerül a NATO-tagállamok védelmi minisztereinek csütörtök délután kezdődő, kétnapos wiesbadeni találkozóján.

Pawel Zalewski, a lengyel parlament külügyi bizottságának elnöke a Financial Times Deutschland című lapnak megerősítette, hogy országa készen áll az amerikai rakétarendszer befogadására. A konkrét tárgyalások ugyan még hátra vannak, de úgy ítélte meg, hogy a telepítés nemcsak Lengyelország, hanem egész Európa biztonságát erősíteni fogja. A lengyel politikus nem értett egyet azzal a felvetéssel, hogy a telepítéssel kapcsolatos tervekbe Oroszországot is be kell vonni. Hangoztatta: Moszkvának tudomásul kell vennie, hogy az amerikai rakéták nem Oroszország ellen irányulnak. Szerinte az orosz kormány – Putyin elnökkel az élen – csak azért tiltakozik a telepítés ellen, hogy ezáltal erősítse saját tárgyalási pozícióit, s valamiféle jutalmat kapjon a "későbbi beleegyezésért".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Amerikai rakétabázist telepíthetnek Lengyelországba

A lengyel kormány beleegyezik, hogy az Egyesült Államok Lengyelország területén telepítse a tervezett amerikai rakétaelhárító rendszer egyes elemeit, de egy sor, az ország biztonságával kapcsolatos feltételt támaszt – írta szombati számában a Gazeta Wyborcza.

MTI Világ

Csehországban építenék az amerikai rakétatámaszpontot

Washington nagy valószínűséggel Prágához fordul, hogy engedélyezze Csehország területén egy amerikai rakétatámaszpont létrehozását - jelentette ki Cyril Svoboda cseh külügyminiszter egy vasárnapi televíziós vitában.

MTI Világ

Pakisztán: közelebb az atomrakétához

Pakisztán sikeres kísérletet hajtott végre egy közepes hatótávolságú, atomtöltet célba juttatására is alkalmas rakétatípussal, két héttel egy nagy hatótávolságú rakétával elvégzett teszt és két nappal egy sikeres indiai rakétaelhárító gyakorlat után.

MTI Világ

A Pentagon sürgeti a kelet-európai rakétavédelem létesítését

Tíz elfogórakétát telepít a Pentagon Lengyelországba 2011-2012-ig, még mielőtt Irán nagy hatótávolságú rakétatechnológia birtokába jut - idézte Henry Obering altábornagyot, az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség vezetőjét a The Washington Times pénteken.

MTI Itthon

Nem terveznek rakétavédelmi támaszpontot Magyarországon

Magyarország nem kapott megkeresést az Egyesült Államoktól azzal kapcsolatban, hogy területén rakétavédelmi támaszpont telepítését engedélyezze. Ezt egy neve elhallgatását kérő külügyi szakértő közölte pénteken az MTI érdeklődésére.

MTI Világ

Élesedő NATO-orosz szópárbaj rakétaügyben

Oroszország nukleáris rakétákat szegezhet Lengyelországra és Csehországra, és öt-hat év alatt közepes hatótávolságú rakétákat állíthat elő, ha a két kelet-európai országban telepítik az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeit - helyezte kilátásba az orosz hadászati rakétaerők parancsnoka hétfőn. A NATO nemtetszésének adott hangot az orosz tábornok kijelentése miatt.