szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bár Boris Tadics szerb államfő, Vojislav Kostunica miniszterelnök és a legtöbb szerb párt elítélte a belgrádi zavargásokat, de más tények és megnyilatkozások arra utalnak, hogy a szerb kormány kétarcú politikát folytat.

Elemzők szerint a szerb kormánynak vannak tagjai, akik kifejezetten a rombolók, a külföldi nagykövetségeket támadók mellett állnak. Ezt erősíti meg az is, hogy Velimir Ilic, Vojislav Kostunica legszorosabb szövetségese az erőszak első, még múlt vasárnapi hulláma után kijelentette, hogy a demokráciához nagykövetségek, pártszékházak ablakainak a beverése is hozzátartozik.

A hétvégén aztán a Blic című belgrádi újság közölt részletet abból a vitából, amely a február 17-inél is súlyosabb csütörtöki zavargások előtt pár órával, a szerb kormány ülésén zajlott. Németh Gyula lapigazgató az MTI-nek elmondta, a szöveghez két forrásból is hozzájutottak, az kétségtelenül hiteles. 

VELMIR ILICS (infrastruktúráért felelős miniszter): Sokkal nagyobb kár ért bennünket, mint néhány betört ablak. A B92-nél (belgrádi rádió) és más médiumoknál vigyázhatnának rá, hogyan beszélnek azokról a fiatalokról.
SNEZANA MARKOVICS (ifjúsági és sportminiszter): Önnek van a legkevésbé joga arra, hogy bárkit kioktasson arról, hogyan kell viselkedni. Mindannyian tudjuk, miket beszélt. 
VELIMIR ILICC: Hölgyem, ön még csak két hónapja foglalkozik sporttal, én pedig már húsz éve. Vigyázzon, mert még a végén meglátogatja néhány sportoló.
DRAGAN SUTANOVAC (védelmi miniszter): Milyen sportolók? Miről beszél? Ha kell, odaállok én azok elé a nyamvadtak elé. Más kérdés ugyanakkor, hogy a rendőrség miért kapott utasítást egyrészt arra, hogy engedje tombolni a huligánokat, másrészt arra, hogy védje a rendet és a békét. Az ilyesmit csak megszenvedhetik a rendőrök.
VELIMIR ILICS: Nem nevezheti őket huligánoknak csak azért, mert betörtek néhány ablakot és bántottak pár rendőrt.
DRAGAN SUTANOVAC: Pontosan ötvenhármat.
VOJISLAV KOSTUNICA (miniszterelnök): Azok az emberek, a huligánok, ahogy maga nevezi őket, csak a nemzetközi jog megsértésére reagáltak. (Néhány miniszter nevet, mások kiabálnak.)
DRAGAN SUTANOVAC: Kérem! Ha nem irányítják őket, azt se tudják, mit csináljanak! Hol van itt a nemzetközi jog védelme?!

A kormányülés úgy ért véget, hogy a miniszterek nem értettek egyet a február 17-i rombolás, az amerikai és a szlovén követséget, a B92 rádiót és a liberálisok pártszékházát ért erőszakos támadás megítélésében. Néhány órával később elkezdődött Belgrádban az újabb, még pusztítóbb rombolás. Az sem volt azonban elegendő ahhoz, hogy józan belátásra vezesse a politikusokat.

Az erőszak szításában ezúttal is Velimir Ilics járt elől, aki szűkebb pátriájában, Cacakon egy Koszovó függetlensége ellen összehívott tüntetésen azt állította, hogy a Koszovó függetlenségét akarók irányították a belgrádi zavargások résztvevőit. Aztán egy furcsa logikai csavarral a miniszter mégis a korábban elítélt rombolók mellé állt, s a következőképpen fejezte be fejtegetését: "Nem fogunk rombolni és követségeket kővel dobálni, a nagykövetek pedig örüljenek, mert egész könnyen megúszták ahhoz képest, amit érdemelnek" - mondta az infrastruktúráért felelős szerb miniszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Koszovó elvesztése szerb szemszögből

A nyugati nagyhatalmak megteremtették és elismerték Koszovó függetlenségét, de vajon elég időt szántak-e a belgrádi álláspont megértésére, igazságos megoldást választottak-e a szerb-albán vita eldöntésére?

MTI Világ

Koszovó: amerikai lapok a belgrádi zavargásokról

A belgrádi zavargások megmutatták, milyen veszélyt rejt magában az az Egyesült Államok vezette kísérlet, hogy átrajzolják az államhatárokat Európa egyik legnyugtalanabb szegletében - írta a pénteki The Wall Street Journal.

MTI Világ

A boszniai szerb parlament elutasította Koszovó függetlenségét

Elutasította határozatában a boszniai szerb parlament Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltását, és a boszniai Szerb Köztársaság (RS) jogállását meghatározó népszavazás kiírásával fenyegetőzött arra az esetre, ha a világ országai tömegesen elismernék Koszovó függetlenségét.