szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszországban a KGB és a maffia uralkodik – állítja Václav Havel volt cseh államfő egy szerdán megjelent lapinterjúban.

„Úgy vélem, hogy Putyin elnök kora a diktatúra egy új típusát alakította ki, amely már a maga nem feltűnő formájával is veszélyes. Érdekes, hogyan fonódik össze benne mindaz, ami a kommunizmusban és a kapitalizmusban is a legrosszabb” – jelentette ki Václav Havel abban az interjúban, amelyet a Lidové Noviny című konzervatív cseh napilap közölt.

"Leegyszerűsítve elmondható, hogy valójában a KGB és a maffia szövetsége került hatalomra" - szögezte le a volt cseh köztársasági elnök. Úgy véli, ezek az emberek tanultak a múltból, és számos dolgot már messziről sem csinálnak olyan feltűnő módon, mint ahogy a Brezsnyev idejében volt szokás.

A nemzetközi elismertségnek örvendő cseh emberi jogi harcos szerint ugyanakkor nincs semmi ok arra, hogy a világ ignorálja Putyin elnököt. "Nincs semmi ok arra, hogy ne fogyasszunk el egy ebédet Putyin elnökkel. Szükség van azonban arra, hogy kellemetlen kérdéseket is feltegyünk neki" - fejtette ki álláspontját Havel, aki 1989-ben a szocialista rendszer ellenzéki vezetőjéből lett Csehszlovákia, majd 1993-ban az önállóvá vált Csehország köztársasági elnöke.

A drámaíró-politikus szerint Oroszországban hagyománya van az uralkodók tiszteletének, legyen az akár cár, akár pártfőtitkár akár köztársasági elnök. Oroszország nagy problémája - s ez a nemzetközi közösséget is érinti -, hogy nem tudja pontosan, hol vannak a határai.

"Oroszország mintha nem tudná, hol kezdődik és hol végződik, s mintha ez a bizonytalanság állandóan nyugtalanságot váltana ki. Olyan fogalmakat használ, mint a 'közel-külföld' és úgy véli, hogy ami egyszer az övé volt, az tartósan, állandóan egy kicsit az övé" - jelentette ki Václav Havel. Ezzel magyarázza azt, hogy Moszkva erőteljesen ellenzi egy amerikai radarállomás Csehországba telepítését. Szerinte az oroszokat nem maga a radar zavarja, hanem az, hogy ezt egy olyan területen akarják az amerikaiak felépíteni, amelyet ők (oroszok) még mindig kissé a sajátjuknak tartanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Václav Havel kapta a cseh PEN Klub díját

Václav Havel, a világszerte ismert drámaíró és volt cseh államfő kapta az idén a Nemzetközi PEN Klub cseh tagozatának legfőbb elismerését, a Karel Capek-díjat.

MTI Világ

Havel: a világnak erkölcsi minimumot kellene elfogadnia

A világnak szüksége van egyfajta "erkölcsi minimumra", amely lehetővé tenné a nemzetek, illetve a különféle nemzetek feletti, nemzetközi csoportosulások együttélése alapszabályzatának a megfogalmazását - jelentette ki Václav Havel volt cseh államfő Prágában a Fórum 2000 nemzetközi konferencia megnyitóján elhangzott beszédében.

MTI Világ

Havel szabadulna Klaustól

Václav Havel cseh exállamfő azt szeretné, ha Václav Klaus jelenlegi elnök helyett az ellenzéki szociáldemokraták, a koalíciós zöldek és néhány független szenátor által támogatott Jan Svejnart, Egyesült Államokban élő neves cseh közgazdászprofesszort választanák meg februárban a Cseh Köztársaság elnöki tisztségébe.

MTI Világ

Havel: fasizmus fenyegeti a posztkommunista országokat

Egy új jelenség, a neonácizmus avagy a lappangó fasizmus veszélyezteti a posztkommunista világot - jelentette ki Václav Havel, Csehszlovákia, illetve Csehország volt elnöke vasárnap annak kapcsán, hogy a cseh rendőrség május 1-jén durván bántalmazott egy neonáci tüntetés ellen tiltakozó nőt.

MTI EU

Havelék gyors fellépést követelnek Észak-Korea jogsértései miatt

Haladéktalanul fel kell lépnie a nemzetközi közösségnek annak érdekében, hogy az észak-koreai kormány leállítsa az emberiesség, a saját népe elleni bűncselekményeket - sürgeti Václav Havel volt cseh elnök, Kjell Magne Bondevik egykori norvég miniszterelnök, valamint Elie Wiesel Nobel-békedíjas amerikai író.