szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kitüntette az amerikai külügyminisztérium Dave Brubeck amerikai jazz-zongoristát, mert „zenei nagykövetként” az amerikai kultúrát terjesztette Lengyelországtól Irakig.

„Kislánykoromat Dave Brubeck dallamai szőtték át, mivel apám nagy rajongója volt” – mondta méltatásában Condoleezza Rice külügyminiszter a Ben Franklin-díj átadásán.

A pianista az ünnepségen is a billentyűk mögé ült, hogy Dziekuje című dalára improvizáljon. Lengyelül köszönte meg az elismerést – a szám tisztelgés Brubeck anyjának nagy kedvence, Frédéric Chopin előtt.

A most 87 éves Brubeck és kvartettje első nagy sikerét az 1959-es Take Five című számmal aratta. A külügyminisztérium megbízásából először 1958-ban utazott Srí Lankába, Lengyelországba, Törökországba, Indiába, Pakisztánba és Afganisztánba. 1971-ben ismét minisztériumi felkérésre kelet-európai koncertkörutat tett.

„Minden országban van egy csoport fiatal vagy idős, akiben él a szabadság vágya” – magyarázta a művész azt a veszélyt, amelyet rajongói vállaltak a volt szocialista országokban, ahol néha kockázatos volt jazzt játszani.

„Akiket elkaptak, azoknak elvették a személyijét, nem kaphattak többé jó munkát, nem térhettek vissza az iskolába, az egyetemre, csak mert szerették a jazzt. Miért? Mert ez a szabadság, amelyet ezekben az országokban meg akartak fékezni, a jazz pedig a szabadság hangja volt, és ma is az” – lelkendezett az agg művész.

Hogy elfoglaltságai mellett miért vállalta a kormányzati felkérést? Brubeck a kérdésre kuncogva beszélt Dwight D. Eisenhower elnök felkéréséről: „Egykori második világháborús katonaként nagyon fontos volt számomra Eisenhower elnök. Mit is tehettem volna, amikor maga a tábornok fordult hozzám a kéréssel?”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gramofon

Jobbak a jazz-zenészek, mint a miniszterek?

Tizenhatodszor találkoztak a Visegrádi Négyek kulturális miniszterei, de először tarkította tárgyalásukat jazzkoncert. Ha az Uránia Nemzeti Filmszínházban rendezett esten részt vevő cseh, lengyel, szlovák és magyar kulturális döntéshozók nem váltak egy csapásra lelkes jazztámogatóvá, akkor nem ér a nevük. Mert a négy ország utánpótlás-válogatottja bizony kitett magáért.

Gramofon

A jazz jobban megy, Mr. Corea!

A szervező (Maloschik Róbert régi jazz-guru) és közönsége álma vált valóra: az amerikai jazz-zongoristák egyik legstabilabb reputációval rendelkező óriása, Chick Corea lépett Budapesten és Debrecenben színpadra, hogy klasszikus zenerajongóknak és jazzőrülteknek egyaránt valami újat mutasson. Az utóbbiak jártak jobban.

Gramofon

Bírta a magyar jazzt a finnyás londoni publikum

Zsúfolásig telt ház előtt mutatkozott be az altszaxofonos Tóth Viktor tercettje a gitáros Oláh Szabolccsal megtoldva. A közönség zömét nem az emigránsok, nem a Cityben taroló pesti ifi-bankárok, még csak nem is a londoni kórházakban hétvégi ügyeletet vállaló magyar agysebészek, hanem bennszülött angolok tették ki.

MTI Kult

Magyar igazgató a párizsi Jazzcolors élén

A Párizsban működő 14 külföldi kulturális intézet magyar igazgatót választott Derdák András személyében a Jazzcolors nevű dzsessz-fesztivál élére - tájékoztatott a Párizsi Magyar Intézet.

MTI/hvg.hu Világ

Meghalt Oscar Peterson, a jazz-zongora fenoménje

Oscar Peterson, a jazz egyik alaphangszere, a zongora virtuóza volt, aki több mint kétszáz lemez közreműködője, számos rangos elismerés birtokosa volt, 82 évesen távozott az égi zenekarhoz.

Gramofon

A japán császár jazz-telen

Sokan érkeztek az A38 hajóra, akik pontosan tudták, mire számíthatnak a Soil & „Pimp” Sessionstől. Nem csendes, kíváncsi pislogás fogadta tehát a hat extravagáns külsejű japán fiatalembert, hanem a bizalom hangos kinyilvánítása. A bulihangulat pedig önmagát gerjesztette az este folyamán.