szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A genetikai alapú diszkriminációt tiltó törvény készül az Egyesült Államokban. A washingtoni szenátus ellenszavazat nélkül fogadta el a tervezetet.

Az évszázad első jelentős polgárjogi törvényéről van szó – jelentette ki Edward Kennedy szenátor, aki szerint a genetikai személyazonosság alapján történő megkülönböztetés éppúgy elfogadhatatlan, mint a faji vagy vallási alapú diszkrimináció.

A törvényjavaslat megtiltja a munkáltatóknak és biztosítóknak, hogy diszkriminációt alkalmazzanak az emberek ellen genetikai adottságaikra hivatkozva.

Már bizonyos, hogy csak idő kérdése a törvény elfogadása, az ugyanerről szóló javaslatot a képviselőház ugyanis már tavaly áprilisban, 420-3-as szavazati aránnyal elfogadta. A törvényi tilalmat a Fehér Ház is támogatja. A két ház között egyeztetett és valószínűleg már a jövő héten megszülető törvényváltozat George Bush elnök aláírásával hatályba léphet.

A tudósok egyre több betegség genetikai kódját térképezik fel, ami alapján lehetővé válik majd annak megállapítása, hogy mekkora hajlama van egy személynek például rákra, cukor- vagy szívbetegségre. A törvény azt akarja elérni, hogy azok a munkáltatók és biztosító cégek, amelyek nem akarják magukra vállalni az esetleges költséges kezelések terhét, ne tudjanak visszaélni a genetikai információkkal, ne tudják azokat senki ellen felhasználni.

A munkáltatók számára tilos lesz genetikai adatok alapján dönteni személyek alkalmazásáról, elbocsátásáról és előléptetéséről. A betegbiztosítók pedig nem utasíthatják el emberek biztosítását, nem emelhetnek a járulékon genetikai alapon. Ugyancsak tilos lesz bárkit genetikai tesztre kötelezni.

A törvénytervezet szellemében – a tilalmat sok tudományos, orvosi és egészségügyi szervezet támogatja, a kereskedelmi kamara viszont ellenzi – a genetikai információkat csak a doktorok és pácienseik használhatják fel a jobb orvosi döntések érdekében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Emberi génekkel dúsított rizsből készülhet mesterséges anyatej

Emberi géneket ültet a rizsbe egy amerikai biotechnológiai cég. A rizsszemek az anyatej alkotóelemeit tartalmazzák. Amennyiben az eljárás sikeres lesz, a bébi tápszerek legnagyobb szépséghibája szűnhet meg, hiszen eddig ezeknek a készételeknek semmi közük nem volt az anyatejhez, - írja a Nature című tudományos lap online kiadása.

MTI Plázs

A gének okozhatják az anorexiát

A táplálkozási zavar okait igyekszik feltárni egy nemzetközi kutatási program, és egyelőre úgy tűnik, hogy újfent a génekben találják meg a baj gyökerét.

MTI Plázs

Ősrégi géneket hordozunk magunkban

A bennünk lévő őskori gének olyan tulajdonságokat hozhatnak felszínre, amelyekkel kőkorszaki őseink rendelkeztek, például a rendkívül érzékeny szaglást - írja a Nature című tudományos lap online változata.

MTI Plázs

Megtalálták a drogfüggőségért felelős géneket

Kínai tudósok négyszáz olyan gént azonosítottak, amely a jelek szerint felelős azért, hogy némely embernél könnyebben alakul ki a kábítószer-függőség: a kutatás sokkal hatékonyabb gyógymódokat, valamint prevenciót tesz lehetővé.

MTI Plázs

Gének százai segíthetnek az AIDS gyógyításában

A teljes emberi génállományt átvizsgálva 273 olyan gént találtak amerikai kutatók, amelyek segítenek a humán immunhiányt okozó vírusnak (HIV) megfertőzni a sejteket. A támadási pontok azonosítása azért fontos, mert ezáltal lehetőség nyílik célzott gyógyszerek kifejlesztésére.

Bari Máriusz Tech

Telepátiával működnek a gének, nincs fizikai kapcsolat

Felismerik egymást a hasonló gének mindenféle molekula- vagy fehérjemechanizmus nélkül - derül ki a Journal of Physical Chemistry B szaklap múlt heti számából. A felfedezés segíthet a rák és az Alzheimer-kór elkerülésében, állítják az Imperial College London kutatói.

MTI Tech

Gének határozzák meg az emberi intelligenciát

Az emberi intelligenciát a gének, pontosabban egy gén határozza meg - állítja egy lipcsei genetikus, aki szerint az IQ – intelligenciahányados - annál magasabb, minél gyorsabb a gondolatfolyam.