Lex Magyar: nyilvánosságra hozták vagyonnyilatkozataikat a Tisza EP-képviselői
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
Előrehozott választást tartanak vasárnap Macedóniában: az előző szavazást két évvel követő voksoláson az 1 779 116 szavazó egykamarás, 120 tagú parlamentet választhat, amelynek minden tagja listáról, az arányos szavazatelosztás szabályai alapján kerül be a parlamentbe.
Összesen 18 párt, illetve pártszövetség indul a törvényhozási helyekért. A választási küzdelem minden jel szerint négy főszereplő közt fog eldőlni, s az is többé-kevésbé kiszámítható, hogy a szkopjei parlament tagjainak mintegy 70 százaléka macedón, 30 százaléka pedig albán lesz. Az ország lakosságának zömét alkotó két nagy népcsoport között meglehetősen merevek a válaszfalak, s egyiknek sem szokása, hogy a másikhoz tartozó jelölteket támogasson.
Ami a macedón oldalt illeti, ott a kampány során végig a jelenlegi kormánypártnak, a jobbközép irányultságú VMRO-DPMNE-nek (Belső Macedóniai Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Pártja) a népszerűsége volt nagyobb, s a legutolsó felmérések szerint is a szavazatok több mint 30 százalékára számíthat. Segítheti a szavazatszerzésben az is, hogy Nikola Gruevski pártelnök-kormányfő egy hónappal a választás előtt 18, a parlamentbe egyedül bekerülni képtelen (nemzeti kisebbségeket képviselő) párttal kötött szövetséget.
Legnagyobb ellenfele a Radmila Secerinska vezette Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM), amely együttműködik a Szociáldemokrata Párttal, amelyből kivált.
Albán oldalon a 2001-es macedóniai polgárháború albán parancsnoka, Ali Ahmeti vezette Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) nevű párt az erősebb, viszont a Menduh Thaci irányította Albánok Demokratikus Pártjának DPA) a tekintélyét növeli, hogy március közepéig részt vett a Nikola Gruevski vezette kormányban.
Az a kormány részben épp azért szűnt meg létezni, mert a 11 parlamenti képviselővel rendelkező DPA - miután a miniszterelnök nem volt hajlandó teljesíteni az albán érdekeket szolgáló túlzó követeléseit - kilépett belőle. Ezért a VMRO-DPMNE többsége kétfősre csökkent március közepén a parlamentben.
Az előrehozott választás fő oka azonban az, hogy Nikola Gruevski - népszerűségi mutatói ismeretében - úgy ítélte meg, itt az alkalom hatalma megszilárdítására, ezért kierőszakolta a szavazást. Azután tette ezt, hogy Macedónia számára súlyos fiaskóval végződött a bukaresti NATO-csúcs, ahol bár számított rá, mégsem vették fel a szervezetbe, s ezt sajtójelentésekből kellett megtudnia. Az ok Görögország merev ellenállása volt, mert Athén nem hajlandó elfogadni a Macedónia országnév használatát.
A kampány ezek után részben a névvita körül zajlott, s a VMRO-DPMNE vezetője erősen nacionalista húrokat pengetett, amikor azt ismételgette, hogy nem fog engedni a görög nyomásnak. A szociáldemokraták ezzel szemben engedékenyebb álláspontot fogalmaztak meg, s - nem alaptalanul - felhívták a figyelmet arra, hogy a NATO mellett az EU-ba is igyekvő Macedóniának (a róla szóló, a belépés szempontjából nagyon fontos országjelentés októberre készül el) csöppet sem volt most szüksége egy választási kampányra, amely az EU-s felkészülés szempontjából több hét elfecsérlését jelenti.
A vezető albán párt aktivistái csütörtök este összevertek egy - valószínűleg az ellentáborba tartozó - fiatalt, s az albán körzet központjának számító Tetovó mellett egy kis faluban nagy tömegverekedés is volt. A macedóniai újságokban, televízióban rendszeresen lehet látni olyan képeket, amelyek azt igazolják, hogy Tetovóban szinte néptelenek az utcák, az emberek félnek kimenni házaikból.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.