szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Összesen 600 ezer, a náci rezsim által 1933 és 1945 között üldözött németországi zsidó nevét tartalmazza az a lista, amelyet a német szövetségi levéltár készített.

Csütörtöki sajtójelentések szerint az úgynevezett rezidenslista elkészítését a német kormány, valamint az Emlékezés, Felelősség, Jövő elnevezésű alapítvány finanszírozta. Utóbbi elsősorban a munkaszolgálatosok és a kényszermunkások kártérítésében játszott szerepet. A névjegyzék a hozzátartozók, leszármazottak tájékoztatását szolgálja, s a további kutatások támogatására hivatott.

A 600 ezer nevet tartalmazó dokumentum egyben alapul szolgálhat esetleges kártérítési tárgyalásokhoz; elkészítésére az alapítvány éppen ebből kiindulva tett javaslatot.

A szövetségi sajtóhivatal közlése szerint a 600 ezer nevet tartalmazó dokumentum egyben alapul szolgálhat az esetleges kártérítési tárgyalásokhoz, s elkészítésére az alapítvány korábban ebből kiindulva tett javaslatot.

A német kormány képviselője közölte, hogy a listát egyebek között a jeruzsálemi Jad Vasem holokauszt-emlékközpont, a berlini Zsidó Múzeum, a zsidók kártérítésével foglalkozó Jewish Claims Conference, valamint a mintegy ötvenmillió náci iratot tartalmazó, Bad Arolsen-i archívumot irányító szervezet, a Nemzetközi Keresőszolgálat (ITS) rendelkezésére bocsátják.

A listát nem hozták nyilvánosságra. A 2000-ben a német kormány által, a gazdaság támogatásával létrehozott alapítvány képviselője szerint az ugyanis a német adatvédelmi törvényben megszabott korlátozás hatálya alá esik. Esetleg olyan üldözöttek nevét is tartalmazhatja, akik még életben vannak.

Az idézett képviselő ugyanakkor annak a reménynek adott hangot: a dokumentumnak a szóban forgó emlékhelyeknek, kutatóközpontoknak, illetve archívumoknak történő átadása segíti a hozzátartozókat a náci rezsim által üldözött, elhurcolt, deportált zsidók sorsának felkutatásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Chilében vagy Argentínában bujkálhat a náci Aribert Heim

Chilébe érkezett a náci háborús bűnösöket üldöző Simon Wiesenthal Központ küldöttsége, hogy felkutassa "a mauthauseni mészárosként" ismert Aribert Heimet, aki állítólag Chile vagy a szomszédos Argentína déli részén rejtőzik.

hvg.hu Itthon

Interneten árulják a náci propagandafilmet

Néhány ezer forintért árulja az egyik szélsőséges hírportál azt a náci propagandafilmet, amelyet nyáron illegálisan vetítettek le Budapesten. A rendőrség ismeretlen tettes ellen nyomoz.

Olimpia

A náci olimpia: Hitler kontra színes bőrű sportolók

Németország akkor kapta meg az olimpia rendezésének jogát, amikor Hitler tébolya még nem mutatkozott meg teljes valójában, de így is kevésen múlott, hogy az Egyesült Államok nem bojkottálta a játékokat. Avery Brundage, az Amerikai Olimpiai Bizottság vezetője (az NOB későbbi elnöke) végül a részvétel mellett döntött.