szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai védelmi minisztérium nem tartotta nyilván megfelelő módon az Afganisztánnak szállított fegyvereket, amelyek a felkelők kezébe juthatnak - szerepel egy kongresszusi jelentésben, amelyről a The New York Times számolt be előzetesen csütörtökön.

Több tízezer - egyebek között Magyarország által adományozott - fegyverről van szó, amelyeket a Pentagon az afgán biztonsági erőknek szánt, s amelyeket ellophatnak vagy eladhatnak a fegyveres csoportoknak - áll a szövetségi jelentésben.

A Pentagonnak nincsenek pontos adatai mintegy 87 ezer fegyverről: puskáról, pisztolyról, aknavetőről és más fegyverekről. Ez mintegy a harmada az összes könnyűfegyvernek, amelyet az Egyesült Államok az afgán katonaság és rendőrség részére szállított 2004 decembere és 2008 júniusa között.

Az amerikai katonai kiképzők nem vezettek megfelelő nyilvántartást további 135 ezer olyan fegyverről, amelyet 21 ország - közöttük Magyarország, Egyiptom, Szlovénia és Románia - adományozott.

Az amerikai hadsereg 2008 júniusáig 46 ezer fegyver esetében még a sorozatszámot sem jegyezte fel. További 41 ezer fegyver számát felírták, ennek ellenére nem tudják, hol vannak a fegyverek.

A jelentés szerint az amerikaiak nem tartották be az elemi elővigyázatossági szabályokat: úgy adtak fegyvereket az afgán biztonsági erőknek, hogy nem volt garancia azok biztonságos tárolására. Egyes esetekben pedig bizonyítható volt az afgán tisztviselők korrupt magatartása.

A képviselőház felügyeleti albizottságának benyújtandó jelentés azt is megállapította: az afgán biztonsági előírások olyan lazák voltak, hogy az afgán erőknek juttatott fegyverek "komoly eséllyel eltűnhettek, vagy ellophatták azokat".

A The New York Times egy kongresszusi képviselőtől szerezte meg a jelentés másolatát még az albizottsági meghallgatás előtt. John F. Tierney massachusettsi demokrata politikus felhívta a figyelmet a probléma súlyosságára, hangsúlyozva: nem engedhető meg, hogy a felkelők kezébe kerüljenek az afgán biztonsági erőknek szánt fegyverek.

A beszámolók szerint eddig csak kis számú olyan fegyverről tudni, amelyet elloptak, eladtak, vagy a lázadók elraboltak. Ennek esélye azonban növekedni fog azzal párhuzamosan, hogy az afgán hadsereg létszámát az elkövetkező öt évben a tervek szerint csaknem megkétszerezik, 120 ezer főre növelik, és a rendőri egységeket is meg akarják erősíteni.

A Pentagon nem először végez hiányos nyilvántartást olyan külföldre szállított fegyverekről, amelyekkel a szövetséges erőket akart gyorsan ellátni. Így történt ez 2004 és 2005 között 190 ezer, az iraki biztonsági erőknek küldött pisztoly és automata puska esetében is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Fület tenyésztetne iraki hadirokkantjainak a Pentagon

Egyetemi kutatócsoportokat támogat az amerikai kormányzat azzal a céllal, hogy új bőrt, fület, izmot és más testszöveteket növesszenek az Irakban és Afganisztánban megsérült katonáknak – jelentette be az Egyesült Államok védelmi minisztériuma.

MTI Világ

Pentagon: Moszkva az atomfegyverekre összpontosít

Oroszország a jelek szerint nukleáris fegyverzetének fejlesztésére összpontosít, és ezért egyre fontosabb fenntartani az Egyesült Államok nukleáris arzenálját - jelentette ki az amerikai védelmi miniszter hétfőn.

MTI Világ

Lebukott a Kínának kémkedő Pentagon-munkatárs

A Pentagon egyik elemzője Kínának kémkedett, az amerikai-tajvani katonai kapcsolatokról szállított titkos értesüléseket a pekingi kormánynak - közölte a Fox News hírtelevízió kedden.

hvg.hu Tech

Gyakorló „Mátrixot” hozna létre a Pentagon

Az online támadások kivédésére, illetve a hálózati offenzívák indítására való felkészülés jegyében a lőterek hálózati alternatíváját kívánja létrehozni az amerikai védelmi minisztérium fejlesztési ügynöksége, a Darpa.