Haider utolsó győzelme: jobboldali előretörés Ausztriában

Haider utolsó győzelme, avagy pártja, a BZÖ képes a vezér halálát önállóan túlélni? Ezek a kérdések foglalkoztatják a politikai elemzőket a vasárnapi karintiai helyhatósági választások után.

  • unknown unknown
Haider utolsó győzelme: jobboldali előretörés Ausztriában

A döntően Jörg Haider személyi varázsára, karintiai patriotizmusára épülő BZÖ (Szövetség Ausztria Jövőjéért) a szavazatok 45 százalékát szerezte meg a Haider halálos őszi autóbalesete utáni első választáson, erősíteni tudta tehát elsőségét, sőt, a helyi parlamentben abszolút többséget is szerzett.

A látványos győzelemmel szertefoszlottak azok a remények, amelyek a BZÖ s a tőle is jobbra álló FPÖ (Osztrák Szabadságpárt) újbóli összeolvadásáról szóltak. Az FPÖ 2005-ben, belső hatalmi harcok nyomán vált ketté, s a politikai fejlemények úgy alakultak, hogy az országos parlamentbe éppen hogy becsúszott BZÖ Karintiában, s csak ott meghatározó politikai csoportosulássá vált, míg az idegenellenességre, a nemzeti érdekek túlhangsúlyozott védelmére építő FPÖ a többi nyolc tartományban s az országos politikában erősíti hadállásait.

A BZÖ kampányát Karintiában az a Stefan Petzner vezette, aki Haider halálát követően könnyeivel telesírta az osztrák médiát, s ezért a halálos dráma enyhülésével háttérbe tereltetett. Petzner most elégtételről beszél, s kampánytehetségét immár az európai uniós parlamenti választásokra összpontosítja. A BZÖ brüsszeli jelöltje a korábban igencsak véresszájúnak tartott Ewald Stadler, aki kénytelen magára venni a jelenleg mérsékeltebb pártstílust. A látványos sikert követően vélhetően posztján marad Gerhard Dörfler tartományi miniszterelnök; az 1955-ben született politikus Haider halála után került a tartomány élére, addig hűséges helyettese volt.

Az első hely megszerzésében reménykedett szociáldemokraták Karintiában súlyos vereséget szenvedtek, csaknem 10 százalékát elveszítették szavazóiknak (akik elsősorban a BZÖ-höz szegődtek), s 14-ről 11-re csökkent mandátumaik száma a helyi parlamentben. Az SPÖ a vasárnap Salzburgban is megtartott önkormányzati választáson is csaknem 6 százaléknyi szavazói apadást volt kénytelen elkönyvelni, de 39,5 százalékkal ott megőrizte vezetői helyét. Az elsőség - elemzők szerint - a karizmatikus politikusnak, a továbbra is a tartomány kormányrúdját irányító Gabi Burgstallernek köszönhető.

Látványosan előretört ugyanakkor az FPÖ a hagyományosan konzervatív beállítottságúnak mondott Salzburgban, ahol is a BZÖ kiesett a tartományi parlamentből. Folytatódott mindkét tartományban a zöld párt rossz szereplése. Gyengült az SPÖ-vel nagykoalíciót alkotó kereszténydemokrata néppárt pozíciója is mindkét tartományban, de nem olyan mértékben, mint a szociáldemokratáké. „Határozott, markáns munkavállaló-párti politikára van szükség, a kompromisszumos mosolyoknak most nincs itt az idejük” -  vonta le a tanulságot a választási eredményekből egy vezető szociáldemokrata.

Földvári Zsuzsa/Bécs


Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.