szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A brit kormányfő hétfői nyilatkozata szerint "megingathatatlan" az észak-írországi békefolyamat azután is, hogy a hétvégén az utóbbi évtized legsúlyosabb terrorcselekménye történt a tartományban.

Szombat éjjel az ulsteri brit fennhatóság ellen küzdő republikánus mozgalom egyik szélsőséges csoportjának fegyveresei a brit hadsereg két tagját megölték, négy másik személyt - köztük egy lengyel állampolgárt - súlyosan megsebesítettek egy észak-írországi brit katonai támaszpontnál.

A magát Valódi IRA-nak nevező terrorcsoport két fegyverese egy közeli autóban várakozott, és akkor lépett akcióba, amikor egyszerre két pizzaszállítmány érkezett a bázis kapujához.

Egybehangzó hétfői brit sajtóbeszámolók szerint a két megölt katona egyike élete feláldozásával mentette meg az egyik pizzafutárt, akit az első lövések után a földre rántott, és a testével védelmezett.

Az éttermi alkalmazottat így is három lövés érte. A másik, lengyel állampolgárságú pizzaszállítót hét golyó találta el; ő hétfőn válságos állapotban feküdt a helyi kórházban. Két további súlyos sérült a brit hadsereg tagja.

A beszámolók szerint a terroristák még ki is szálltak a kocsiból, odamentek a földön fekvő katonákhoz, többször beléjük lőttek, majd elmenekültek.

A merénylet a legsúlyosabb az ulsteri fegyveres konfrontációt lezáró 1997. évi tűzszüneti megállapodás óta.

Az Észak-Írországban állomásozó brit erők főparancsnoka, George Norton dandártábornok hétfői sajtóértekezletén azt mondta: a laktanya őrsége azért nem tudta viszonozni a tüzet, mert a kapuban nagyobb csoport fegyvertelen katona volt, és a tűzharc az ő életüket is veszélybe sodorta volna. A megölt katonák vasárnap indultak volna féléves afganisztáni bevetésre.

Gordon Brown brit kormányfő hétfőn Észak-Írországba utazott, és felkereste a támaszpontot is, ahol a rajtaütés történt. Sajtóértekezletén kijelentette: teljes egységet tapasztalt a helyi lakosság és az egykor szembenálló pártok között is. A kormányfő hozzátette, a tartományi békefolyamat megingathatatlan.

Az akcióért a katolikus mozgalom fő sodorvonaláról leszakadt, a két éve elért katolikus-protestáns kiegyezést elvető republikánus csoportok egyike, a magát Valódi IRA-nak (Real IRA) nevező szervezet vállalta a felelősséget.

A csoport elnevezése jelzi, hogy tagjai nem ismerik el az északír katolikusok érdekképviselőjének a legnagyobb ulsteri britellenes katolikus milíciát, az Ír Köztársasági Hadsereget (IRA), amely évekkel ezelőtt befejezte fegyveres tevékenységét.

Az IRA politikai szárnyának tekintett Sinn Féin elnöke, Gerry Adams is "a békefolyamat elleni támadásnak" nevezte hétfőn a terrorcselekményt. A Sinn Féin a tartományt irányító protestáns-katolikus egységkormány tagja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az északír Sinn Féin vezetője politikai küzdelemre biztatja az IRA-t

Gerry Adams, a Sinn Féin északír katolikus párt elnöke felhívta az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) nevű északír radikális katolikus milíciát, hogy a fegyveres harc helyett ezentúl politikai eszközökkel küzdjön céljáért, az Észak-Írország feletti brit uralom megszüntetéséért.

MTI Világ

Blair elnézést kért egy IRA-merénylet miatt hozott téves ítéletért

Példátlan módon nyilvános tévényilatkozatban kért elnézést szerda délután a brit kormányfő az újabb kori brit igazságszolgáltatás talán legsúlyosabb tévedéséért, amelynek következtében négy elítélt másfél évtizedet ült ártatlanul az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) 30 évvel ezelőtti angliai merényleteiért.