A G20 20 tagja közül 17 hozott ilyen intézkedéseket - mutatott rá kedden a washingtoni székhelyű pénzintézet, hozzátéve ugyanakkor, hogy azok hatóköre korlátozott. "A politikai vezetőknek nem szabad engedniük a protekcionista megoldások szirénhangjának, legyen szó kereskedelemről, gazdaságélénkítésről vagy bankmentésről" - közölte Robert Zoellick, a Világbank elnöke a hivatala által közzétett közleményben. "A gazdasági elzárkózás politikája olyan kedvezőtlen eseményláncolathoz vezethet, mint amilyet már láttunk a harmincas években, s amely csak tovább rontotta az amúgy is rossz helyzetet" - így Zoellick.
A G20 a hét legfejlettebb ipari államot (G7, Németország, Kanada, Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország és Japán), több nagy feltörekvő államot (Dél-Afrika, Szaúd-Arábia, Argentína, Ausztrália, Brazília, Kína, Dél-Korea, India, Indonézia, Mexikó, Oroszország és Törökország) és az Európai Uniót foglalja magában.
Egy nevének elhallgatását kérő világbanki illetékes szerint az elmúlt hónapokban csak Dél-Afrika, Szaúd-Arábia és Japán nem hozott protekcionista intézkedéseket.
A Világbank nemzetközi szinten 66 olyan intézkedést sorolt fel, amelyek hátrányosan befolyásolhatják a kereskedelmet, s ezekből 47-et már meg is valósítottak. A pénzintézet ezek között említi az autóiparnak nyújtott támogatásokat, amelyeknek az összege eléri a 48 milliárd dollárt, csakúgy, mint az ír sertéshús kínai importjának leállítását, a kínai játékok indiai importtilalmát vagy a használt gépkocsikat sújtó oroszországi vámok növekedését.
Washingtonban tartott beszédében, Karl-Theodor zu Guttenberg viszont az amerikai kormányzat protekcionista irányzatát bírálta a helyi vállalatok számára a legutóbbi gazdaságélénkítési tervben előirányzott támogatások miatt.
Világbank: a G20 protekcionista intézkedéseket hozott
A G20-hoz tartozó szinte valamennyi ország protekcionista intézkedéseket hozott a novemberi washingtoni csúcstalálkozó óta, amelyen vállalták, hogy a válság ellenére nyitva tartják a határaikat - közölte a Világbank.

A jegybank kiszámolta, mit érnek Nagy Márton árkorlátozásai
Idén legjobb esetben 0,8 százalékponttal mérséklik az inflációt a kormányzati árkorlátozások, de minél többet hosszabbítgat a kormány, a hatás annál csekélyebb lehet.
Selyem Zsuzsa: „A Drakula-mese ugyanazt a szerepet kapta, mint a fröccsöntött székelykapu”
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
Illegális fakitermelés miatt nyomoznak a Matolcsy-kör egyik strómangyanús emberének birtokán
Hadházy szerint Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea ott szállt meg New Yorkban, mint Kevin a Reszkessetek, betörőkben
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Bejárta egész Európát, aztán rangsorolta az összes országot
Egy szomszédos és egy visegrádi ország is a dobogón, de vajon hányadik helyre került Magyarország?
Telex: Tucatszámra küldik el a dolgozókat a debreceni CATL-től
A portál forrásai szerint kínaiak érkeznek a helyükre.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.