szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kampánycsend lépett életbe csütörtökön reggel az államfőválasztás előtt Szlovákiában, amely a voksolás befejezéséig tart.

Az elnökválasztás befejezéséig, tehát szombaton este tíz óráig tilos a jelöltek propagálása. A kampánycsend idején tilos a tömegtájékoztatási eszközökben közvélemény-kutatási eredményeket közölni és bármiféle információkat közzé tenni a jelöltek ellen, illetve mellett. Ez a tilalom érvényes mindazokra az épületekre is, ahol a választási helységek vannak.

A hatályos szabályok szerint szavazásra azon szlovákiai állampolgárok jogosultak, akik a választás napjáig betöltötték 18. életévüket és az ország területén élnek. A köztársasági elnökválasztáson külföldön nem lehet szavazni. Szombaton a választási helységek reggel héttől este tíz óráig tartanak nyitva.

Pavol Paska házelnök a választás első fordulóját március 21-re hirdette meg. Az első fordulóban abból a jelöltből lesz elnök, aki megszerzi az összes bejegyzett szavazó voksainak több mint ötven százalékát. Ha nem lesz ilyen, akkor a két legtöbb szavazatot kapott jelölt továbbjut az április 4-re kiírt második fordulóba. Ott az győz, aki több szavazatot kap. Általános a várakozás, hogy új elnök csak a második fordulóban lesz.

A legmagasabb állami tisztségért hét jelölt száll versenybe, de közülük csak kettőnek van reális esélye a győzelemre: Ivan Gasparovicnak és Iveta Radicovának.

Gasparovicot, a jelenlegi államfőt, a koalíció két legerősebb pártja az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-sociálna demokracia) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) támogatja. Radicová a parlamenti ellenzék közös elnökjelöltje, így élvezi a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) támogatását is. A legutóbbi felmérések szerint Gasparovicot a megkérdezettek mintegy 50-55, míg Radicovát 35-40 százaléka támogatta.

A további öt jelölt támogatottsága  - Zuzana Martináková (Szabad Fórum), Frantisek Miklosko (Szlovákia Konzervatív Demokratái), Milan Melník (Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom), Milan Sidor (Szlovákia Kommunista Pártja), Dagmar Bollová (független baloldali) - messze elmarad Gasparovic és Radicová támogatásától.

A jelöltek a kampányra legfeljebb fejenként 132 775 eurót költhettek el. A szlovák belügyminisztérium közölte, hogy az elnökválasztás lebonyolítása 9,5 millió euróba fog kerülni. Az előző, 2004-es, választás költségei 7,16 millió eurót tettek ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A magyarok eldönthetik a szlovákiai elnökválasztást

Az előttünk álló szlovákiai elnökválasztáson Ivan Gasparovic igenis legyőzhető, de csak akkor, ha a jelenlegi hatalommal elégedetlenek - köztük a magyar nemzetiségű polgárok - részvételi aránya magas lesz, a kormánypártok támogatóinak egy része meg otthon marad - véli az Új Szó című szlovákiai magyar napilap keddi kommentárjában.

MTI Világ

Gasparovic ringbe száll

Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök Pozsonyban bejelentette, hogy márciusban újra megpályázza az államfői tisztséget.

MTI Világ

Szlovákiai magyar tankönyvügy: Gasparovic "gyurmaelnök"

A "szerencsétlen és felettébb kínos" magyar tankönyvügy már régen lezárulhatott volna, s nem mérgezte volna hónapokon át a szlovák politikát, ha Ivan Gasparovic államfő nem viselkedett volna úgy, mint egy politikailag teljesen mértékben nem önálló személy - írja jegyzetében a Pravda című független szlovák napilap.

MTI Világ

Gasparovic megint nem írta alá az oktatási törvényt

Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök kitart korábbi álláspontja mellett, és megint nem írta alá a módosított oktatási törvényt, amely a kisebbségi iskolák tankönyveiben lehetővé teszi a földrajzi nevek kétnyelvű használatát. Ettől a törvény még életbe léphet.