szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagyon jelentős növelést akar az amerikai kormányzat az afgán rendőrség létszámában – közölte Richard Holbrooke, az Egyesült Államok afganisztáni és pakisztáni különmegbízottja szombaton egy brüsszeli euroatlanti tanácskozáson.

Elmondta, hogy korábban csak 82 ezer főre akarták emelni a létszámot 78 ezerről, de rájöttek, hogy ez kevés. Hogy mekkora lenne a „nagyon jelentősen” megnövelt létszám, arról nem beszélt Holbrooke – mint mondta, Barack Obama elnök még nem véglegesítette a fejlesztéshez nyújtandó amerikai támogatás terveit. Azt spekulációnak minősítette az amerikai diplomata, hogy a The New York Times 400 ezer főben határozta meg az afgán hadsereg és rendőrség összesített létszámának szerinte amerikai szempontból kívánatos mértékét. Az afgán hadsereget a tavaly nyáron elhatározott fejlesztési terv értelmében 70 ezerről 134 ezer főre duzzasztják.

Az afgán rendőrséget a közép-ázsiai ország biztonsági láncolatában a leggyengébb láncszemnek tekintik, és diplomaták szerint az amerikaiak az utóbbi időben többször jelezték európai szövetségeseiknek: szívesen vennék, ha Európa lényegesen nagyobb szerepet vállalna az afgán rendőrök kiképzésében.

Holbrooke a Brüsszeli Fórum elnevezésű, évente tartott konferencián beszélt, ahol befolyásos politikai és üzleti személyiségek, illetve tudományos elemzők cserélnek véleményt az Európát és Észak-Amerikát érő kihívásokról. A fórum fő szervezője az amerikai German Marshall Alapítvány és a belga külügyi intézet. Az idei Brüsszeli Fórum péntek esti nyitó rendezvényén Herman Van Rompuy belga miniszterelnök kilátásba helyezte, hogy országa az eddiginél is jelentősebb civil, illetve katonai hozzájárulást tehet Afganisztán stabilizálása érdekében. Ezt azonnal üdvözölte Bob Casey demokrata párti amerikai szenátor.

Mirek Topolánek cseh kormányfő arról beszélt, hogy az új amerikai kormányzat hivatalba lépése nyomán megváltozott légkört fel kell használni a transzatlanti együttműködés javítására. Ennek érdekében szerinte Európától „kevesebb beszédre és több részvételre” van szükség.

Alexandr Vondra cseh miniszterelnök-helyettes az energiabiztonságról szólva kiemelte, hogy az EU-nak a téli gázválság tanulságai alapján „anyagi, jogi és műveleti készenlétben” kell lennie. Szólt arról, hogy újabb kapcsolódásokat hoznak létre a tagországok energiarendszerei között, valamint megteremtik a csővezetékes gázáramlás irányának megfordításához szükséges műszaki feltételeket. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a protekcionizmus elkerülésének szükségességét hangsúlyozta a jelenlegi gazdasági válság körülményei között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!