szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felforgató ügynökként jellemezte a Bolíviában lelőtt Eduardo Rózsa Florest a Santa Cruzban letartóztatott Tóásó Előd barátja, aki szerint jóllehet Floresék az Evo Morales ellen küzdő ellenzékhez tartoztak, de ez nem jelenti azt, hogy meg is akarták volna ölni őt. A bolíviai belügyminiszter hétfőn a magyar titkosszolgálatokat is belekeverte az ügybe, de Budapesten azt állítják: a nemzetbiztonsági szervek sem formális, sem informális kapcsolatban nem álltak a csapat tagjaival.

„Utolsó beszélgetésem (Tóásó) Előddel a tavaly december 30-án volt, akkor már ott volt Bolíviában. A beszélgetésünk alapján, amit nyugodtan ellehet mondani, hogy Ők a Morales elnök ellenes körökhöz tartoztak, vagyis azokkal szimpatizáltak, de ez még nem jelent elnökgyilkossági szándékot” – írja Nagy Attila, aki a Bolíviában múlt héten letartóztatott magyar férfival kötött internetes barátságot és a világhálón sokszor beszélt vele. Nagy szerint a bolíviai kommandósok által lelőtt Eduardo Rózsa Flores felforgató ügynök volt.

Nagy leírja: a már Bolíviában tartózkodó Tóásótól skype-on kérdezte, hol van a társa (Rózsa Flores), de barátja elzárkózott a válaszadás elől. „A titkolózás arra enged következtetni, hogy tudatában volt, hogy ottlétük nem veszélytelen, mert az ellenzékhez tartoztak, akik autonómiát akartak” – írta Nagy, hozzátéve: a politikai helyzet alapján, amit mindenki tud és Előd levele alapján tény, hogy ők egy konfliktuszónában voltak, ahol bármi megtörténhet. „Eduardo életében az ilyen helyeken érezte elemében magát, magas hőfokon szeretett égni és ez az emberi szempont a fontos és nem az, hogy esetleg ügynök volt-e vagy nem.”

Rózsa Flores ügynöki ténykedésére a bolíviai belügyminiszter is utalt egy hétfőn megjelent interjújában, azt állítva, hogy a lelőtt férfinak kapcsolata volt a magyar titkosszolgálatokkal. A magyar polgári nemzetbiztonsági szolgálatok neve elhallgatását kérő illetékese ugyanakkor az MTI-nek azt mondta, a három érintett magyar egyike sem került a magyar titkosszolgálatok látókörébe a bolíviai történésekkel kapcsolatban, egyikük sem állt formális vagy informális kapcsolatban egyik magyar nemzetbiztonsági szervvel sem, nem dolgozott egyik szolgálatnak sem. (Rózsa Flores azonban - mint ahogy azt már korábban megírtuk - nem volt ismeretlen a magyar nemzetbiztonsági szervek előtt, úgy tudjuk, hazai ténykedését igenis nyomon követték a hatóságok.)

Kivégezhették őket

Hazaviszik az egyik holttestet

Jelentkeztek a bolíviai kommandósakcióban meggyilkolt román állampolgárságú Magyarosi Árpád holttestéért, és két ügyvéd megindította a hazaszállításhoz szükséges eljárást - jelentette kedden az El Deber című bolíviai újság internetes kiadásában. A San Juan de Dios kórház halottasházában lévő holttestet hétfőn kérték ki. 

Noha a bolíviai belügyminiszter (és az elnök is) terrorista csoportról és annak felszámolásáról beszélt, a szenátus ellenzéki elnöke szerint a magyarokat és az ír férfit szó szerint kivégezték. Az már biztos, hogy nem volt lövöldözés, sem összecsapás, és egyébként sem lehet terrorral harcolni a terror ellen - jelentette ki hétfőn Óscar Ortiz, aki úgy véli, hogy politikai manipulációról, az ellenzék lejáratására tett kísérletről van szó. Ortiz az Amerika-közi Emberi Jogi Bíróság elé szeretné vinni az ügyet.

Hasonlóan vélekedik az ír diplomácia vezetője is, aki nagyon zűrzavarosnak minősítette az állítólagos terrorista csoport felszámolásával kapcsolatos helyzetet, megjegyezve, hogy a történtekről ellentmondásos beszámolók láttak napvilágot. Dublin elsősorban annak biztosítására törekszik, hogy a történteket teljes mértékben feltárják. A külföldről éppen hazatérő Evo Morales államfő továbbra is azt hangoztatja, hogy a hatóságok eljárása "célszerű volt, megfelelő arra, hogy megállítsák az ilyen felforgató csoportokat". A Népszabadság cikke szerint Floreséknak esélyük sem volt, a kommandósok azonnal tüzeltek rájuk.

Bolívia nem sokat segít

A magyar diplomácia egy ideig kivárt, s noha az eset múlt hét végén történt, a Buenos Aires-i magyar nagykövet, Józsa Mátyás csak kedden indult a bolíviai fővárosba – nyolc napra. Tájékozódni szeretne az ügyről a helyszínen, de helyzetét nehezíti, hogy a bolíviai fél nem túl segítőkész. Az eljárást bonyolítja, hogy Bolívia részéről nem volt felkérés a jogsegélynyújtásra, és még a telefonbeszélgetés hétfői esti időpontjáig sem tájékoztatták hivatalosan a magyar hatóságokat az ügyről. Bartos Miklós, Magyarország La Paz-i tiszteletbeli konzulja helyi idő szerint hétfőn San Pedro börtönében meglátogatta Tóásó Elődöt. A magyar fogvatartott Bartosnak azt mondta, hogy az ellátás lényegében kielégítő. Bartos benyomásai alapján a fogvatartott hangulata viszonylag jó.

Bolíviai kommandósok csütörtökön helyi idő szerint hajnali fél négy körül támadtak Santa Cruz városban, a Las Américas nevű szálloda negyedik emeletén több emberre. Az akcióban - amelyet utóbb egy Evo Morales elnök meggyilkolására felesküdött terrorista sejt felszámolásának minősítettek - lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert; letartóztatták továbbá a magyar Tóásó Elődöt és a horvát Mario Tadicot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!