szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Történelmi győzelmet aratott a hét végi izlandi parlamenti választásokon a baloldal: a Szociáldemokrata Szövetség és a Baloldal-Zöld Párt első ízben szerzett abszolút többséget a szigetország törvényhozásában.

A vasárnap közzétett végeredmény szerint a szociáldemokraták a szavazatok 29,8 százalékát szerezték meg, míg a zöldek 21,7 százalékot. A két formációnak, amelyek már szövetségek voltak a február óta működő ügyvezető kormányban, 20, illetve 14 mandátuma lesz a 63 fős parlamentben. A baloldali koalíciós kormányt várhatóan Jóhanna Sigurdardóttir ügyvezető miniszterelnök vezeti majd.
    
Mint ahogyan az előrejelzések nyomán várható volt, a választók "megbüntették" a konzervatív Függetlenségi Pártot, a januárban lemondott kormánykoalíció vezető erejét, amely 23,7 százalékos szavazati arányával, és 16 képviselői helyével az ország függetlenségének 1944-es kivívása óta legrosszabb választási eredményét érte el. A párt, amelyet az izlandi bankszektor tavaly őszi, államcsőddel fenyegető összeomlása fő felelősének tekintettek az ország polgárai, több mint 60 éven át rendelkezett parlamenti többséggel és 2007-ben még a voksok 36, 6 százalékával nyerte a választásokat. 
    
A Haladó Párt 14 százalékos eredményével 9 mandátumhoz jutott, míg a Polgárok Mozgalma 7, 2 százalékkal 4 képviselőt küldhet a parlamentbe.
    
A választások tétje nem csupán a pénzügyi válság gyors megoldása volt, hanem Izland esetleges európai uniós csatlakozása is. A Szociáldemokrata Szövetség, a Haladó Párt és a Polgárok Mozgalmak egyaránt az EU-csatlakozás híve. A Baloldal-Zöld Párt ugyan eddig ellenezte az unióval való szorosabb kapcsolatokat és népszavazást akart a csatlakozási kérelem előtt, de a győzelem nagyobb hatalmat ad a szociáldemokratáknak, hogy keresztül vigyenek egy európai menetrendet és nyomást gyakoroljanak a zöldekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fókuszban

Sokkolt Izland

Ahogy az államcsőd szélére sodródásban vagy a társadalmi elégedetlenség felszínre törésében, úgy a gazdasági válság miatti kormánybukásban is az első volt Izland, ahol a Geir Haarde miniszterelnök vezette kabinet hétfőn benyújtotta lemondását.

MTI Világ

Hivatalosan is lemondott az izlandi kormány

Hétfőn hivatalosan benyújtotta a mélyülő pénzügyi válság nyomán népszerűtlenné vált kormányának azonnali lemondását Geir Haarde izlandi miniszterelnök Olafur Ragnar Grimsson elnöknek.

MTI Gazdaság

Izlandon az utolsó nagybank is állami védelem alá menekült

Az izlandi pénzügyi felügyelet hétfői bejelentés szerint átvette az ellenőrzést a csődbe jutott Straumur Burdaras befektetési bank felett. Ez a bank volt az utolsó, amely működőképes maradt az októberben kirobbant pénzügyi összeomlás óta.

MTI Világ

Izland az unióba és az euróhoz menekülne

Izlandot gyorsított eljárással felveszik az EU-ba. Ez akár két éven belül is megtörténhet - írta magas rangú brüsszeli és izlandi diplomáciai forrásokat idézve a The Guardian, amely szerint az unió ki akarja menteni a kis észak-atlanti országot a pénzügyi összeomlás állapotából.

MTI Gazdaság

Izlandot a bankok vitték recesszióba

Az izlandi GDP értékének többszörösével felérő bankszektor csődje okozta a pénzügyi összeomlást Izlandon, a szigetország gazdasága a múlt év utolsó negyedében lépett recessziós szakaszba. Ekkor helyi statisztikai adat szerint 0,9 százalékkal esett vissza a gazdaság kibocsátása éves szinten a harmadik negyedévi 3,4 százalékos romlás után, de mindezekkel együtt az izlandi GDP tavaly 0,3 százalékkal még növekedett.