szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Észak-Korea újabb két rövid hatótávolságú rakétával hajtott végre kísérletet hétfőn - jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség a forrás megjelelősé nélkül.

A bejelentés néhány órával azután hangzott el, hogy Észak-Korea közölte: sikeres nukleáris kísérletet hajtott végre, és kipróbált egy rövid hatótávolságú rakétát. A két újabb rakétaindításról részletek nem ismeretesek, s a dél-koreai hadsereg sem erősítette meg egyelőre az újabb rakétakísérletek hírét.

Korábban hétfőn egy 130 kilométer hatótávolságú föld-levegő rakétát bocsátották fel az ország északkeleti részén lévő Muszudan-ri indítóállásról. Ugyanonnan indítottak április 5-én egy nagy hatótávolságú rakétát. A dél-koreai hadsereg közölte, hogy vizsgálja a bejelentés helytállóságát.

Az észak-koreai kísérleti atomrobbantás "súlyos fenyegetést" jelent a térség békéjére és stabilitására nézve, egyszersmind "súlyos provokáció" a tömegpusztító fegyverek terjedésének megakadályozását célzó erőfeszítésekkel szemben - közölte hétfőn a dél-koreai elnöki hivatal.

A tájékoztatás szerint Szöul - az észak-koreai atomprogram felszámolását célzó hatoldalú tárgyalások többi részvevőjével szorosan együttműködve - "kérni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy tegye meg a megfelelő lépéseket".

A hatoldalú tárgyalásokon a két Koreán kívül Kína, Japán, Oroszország és az Egyesült Államok vesz részt.

Kína - Észak-Korea legszorosabb szövetségese - tüntetően hallgat: miközben a világ országai sorra elítélik az észak-koreai atomkísérletet, Pekingből órákkal a phenjani bejelentés után sem hangzott el hivatalos reagálás.

Stephen Smith ausztrál külügyminiszter úgy nyilatkozott, napokba telhet, mire minden kétséget kizáróan megerősítik, hogy Észak-Korea valóban kísérleti atomrobbantást hajtott végre a föld alatt, de Canberra abból indul ki, hogy ez történt. "Ez esetben pedig Észak-Korea kirívóan megsérti nemzetközi kötelezettségeit", egyebek közt az ENSZ Biztonsági Tanácsának erre vonatkozó határozatát, ezért "el kell ítélni" - fogalmazott az ausztrál külügyminiszter.

India, amely maga is atomhatalom, "sajnálatosnak" nevezte az észak-koreai nukleáris kísérletet, szintén arra mutatva rá, hogy Phenjan megsérti nemzetközi kötelezettségeit. Újdelhi egyúttal közölte, nyugtalanítja, hogy a történtek kedvezőtlen hatással lehetnek a térség békéjére és stabilitására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nukleáris kísérlettel fenyegetőzik Észak-Korea

Észak-Korea azzal fenyegetőzött szerdán, hogy nukleáris kísérletet hajt végre, s más "önvédelmi" intézkedést is tesz, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) nem kér azonnal bocsánatot tőle.