szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tiszta ráfizetés a német turisták számára, ha egy külföldi gerillaszervezet túszként foglyul ejti őket.

Ezt erősítette meg egy csütörtöki ítéletében a lipcsei  szövetségi közigazgatási bíróság, amely egy 36 éves nőt kötelezett arra: fizesse vissza kiszabadításának költségeit. A  szóban forgó hölgyet - aki foglalkozását tekintve pszichoterapeuta - még 2003-ban ejtették túszul kolumbiai gerillák egy ottani  idegenforgalmi nevezetesség felkeresése során. Reinhilt Weigel összesen tíz hónapon keresztül élvezte  fogva tartóinak "vendégszeretetét", mindaddig, míg a kolumbiai központi hatóságok a német biztonsági szervekkel együttműködve ki nem szabadították. A csütörtöki ítélet szerint Weigelnek most 12640 eurót kell befizetnie az államkasszába, ennyibe került ugyanis a fővárosba, Bogotába történő helikopteres szállítás. S a külügyminisztérium szerint még olcsón megúszta, "emberiességi" szempontok miatt nem számolták fel ugyanis a közvetítés, továbbá a kiszabadításán fáradozó válságstáb "munkadíját".

Az ítélet precedensértékű, s több korábbi pereskedés végére tehet pontot. A külügyminisztérium ugyanis a múltban már számos alkalommal igyekezett behajtani német túszoktól a kiszabadítás költségeit, az esetek többségében ugyanakkor az érintettek fellebbeztek. A lipcsei bíróság most azonban általánosságban a szövetségi hatóságoknak adott igazat, utalva arra, hogy a "költség-visszatérítést" a konzuli törvény meghatározott paragrafusa lehetővé teszi.

A túszok által  visszafizetendő költségek  nagyságát tekintve különös súllyal esik latba, ha német turisták annak ellenére utaznak el egy adott országba,  hogy a külügyminisztérium előzőleg nem ajánlotta az odalátogatást. Reinhilt Weigel esetében  állítólag ez is súlyosbító körülményként hatott, a berlini külügy ugyanis előzőleg Kolumbia gerillák által megszállt vidékeit a turisták számára veszélyesnek nyilvánította. Mivel azonban nincs két egyforma eset, értesülések szerint a külügyminiszter a maga hatáskörében dönthet a "költségtérítés" mérsékléséről.

Az elmúlt években a világ számos országában németek tucatjait rabolták el. Közülük jó néhányért a kormány - "suba alatt" - tetemes váltságdíjat is fizetett. Ezt azonban hivatalosan soha nem erősítették meg, így a turisták ebben a vonatkozásban fellélegezhetnek: esetleges elrablásuk, illetve kiszabadulásuk esetén a lehetséges váltságdíj nem terheli a számlát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!