szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Türkmenisztán leállította a gáz szállítását Oroszországba, miután a Gazprom javasolta Türkmenisztánnak, hogy csökkentse a szállított gáz mennyiségét vagy árát - derült ki Valerij Golubjov, a Gazprom egyik vezető menedzserének a szavaiból hétfőn.

Golubjov Moszkvában újságírók előtt kijelentette: azt javasolták az ottani kollégáknak, hogy valamennyivel csökkentsék a szállított gáz mennyiségét, miként a Gazprom és a többi orosz cég is csökkentette kitermelését a csökkenő kereslet miatt. A Gazprom képviselője hozzátette: az Oroszországba érkező türkmenisztáni gáz alapvetően Ukrajnába megy, de Ukrajna 40 százalékkal csökkentette az átvételt. "A türkmenisztáni gázt olyan áron vásároltuk, ahogy értékesíteni lehetett Európában. Most azonban nem tudunk a jelenlegi áron, ilyen mennyiségben eladni gázt, ezért felül kell vizsgálni a mennyiséget, vagy az árat" - mondta. 

Golubjov hangsúlyozta, hogy a szállítás teljes leállításáról a türkmén fél döntött, s kijelentette: reméli, hogy a közös munka hamarosan folytatódik, s közösen megtalálják majd a legésszerűbb,  kölcsönösen előnyös megoldást. A Gazprom először április 8-án csökkentette az átvételt, Asgabat szerint 90 százalékkal, előzetes bejelentés nélkül. 

Az orosz-türkmén gázkapcsolatok azonban korábban éleződtek ki. Gurbanguli Berdimuhamedov türkmenisztáni államfő március 24-25-i moszkvai látogatásán terveztek aláírni egy átfogó gázügyi  kormányközi gázmegállapodást, amelyben szerepelt volna a Kelet-Nyugat vezeték projektje is. Lapértesülések szerint a vendég követelte, hogy államközi megállapodás szülessen, s hogy az orosz fél finanszírozza a később Türkmenisztán tulajdonába kerülő gázvezeték építését, amiért a türkmén fél majd gázzal fizet. A Gazpromnak azonban elsősorban az nem felelt meg, hogy Berdimuhamedov elzárkózott a  Kelet-Nyugat és a Kaszpi-tenger menti vezeték összekötésétől, ami megfosztotta volna Oroszországot a lehetőségtől, hogy Jolotanból gázhoz jusson. 

Ezt követően Asgabat nemzetközi pályázatot írt ki a Kelet-Nyugat gázvezeték építésére, amely a Jolotan gázmezőről - a FÁK legnagyobb gázlelőhelyéről - a Kaszpi-tengerhez szállítja majd a gázt. Ez váratlanul érte Moszkvát, az eredeti tervek szerint ugyanis a Gazprom építette volna a vezetéket, és csatlakoztatta volna a majdani Kaszpi-tenger menti vezetékhez, amelyen Türkmenisztánból Kazahsztánon át érkezett volna a gáz Oroszországba. 

Asgabat június 29-ig fogadja a pályázatokat a Kelet-Nyugat gázvezeték építésére, amely a további gázmennyiségek Oroszországon át, vagy annak elkerülésével való exportját szolgáló vezetékrendszer fő eleme lehet. Asgabat a megrendelést 2008-ban a Gazpromnak ígérte, de ettől március végén a pályázat kiírásával visszalépett.   

Szakértők szerint a Gazpromnak az európai felhasználás csökkenése miatt sokkal jövedelmezőbb az orosz gáz eladása - a különbség egyetlen napon is jóval tízmillió dollár felett lehet, így a türkmenisztáni szállítások kiesése egyenesen megkönnyebbülés. A szakértők azonban csodálkozásuknak adtak hangot, hogy éppen a Nabucco gázvezetékről rendezett prágai csúcs előtt romlottak meg hirtelen az orosz-türkmén gázkapcsolatok, hiszen Európa mindent elkövet, hogy a Nabucco vezeték feltöltéséhez Türkmenisztánból vehessen nagy mennyiségű földgázt, s a Nabucco veszélyezteti Oroszország uralkodó szerepét az európai gázpiacon és a közép-ázsiai gázvásárlásokban.  

Az Oroszországba érkező türkmenisztáni gázexport napi mintegy 70-80 millió köbméter tesz ki.     Türkmenisztán Oroszország legnagyobb közép-ázsiai gázszállítója, saját adatai szerint tavaly több mint 47 milliárd köbmétert szállított, s összesen 70,5 milliárd köbmétert termelt ki. Az idén 75 milliárd köbméter kitermelését és 51 milliárd köbméter exportját tervezi. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!