szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megerősítette szombaton a brit kormányfő, hogy nem kíván lemondani tisztségéről.

A súlyos belpolitikai botrányoktól megtépázott Gordon Brown, aki egyöntetű szombati sajtóértékelések szerint "épphogy túlélte" az elmúlt hetet, a BBC televíziónak adott nyilatkozatában, az elmúlt hetek felfordulására utalva kijelentette: a jelenlegi "példátlan időkben" óhatatlanul adódnak "csúcs- és mélypontok ... nehézségek" a politikában. Ő és kormánya azonban a feladatokra összpontosít, és nem hagyja, hogy eltereljék a figyelmét erről - tette hozzá.

Brownt az elmúlt napokban több kabinetminiszter is nyíltan távozásra szólította fel, és a kormányzó Munkáspárt alsóházi padsoraiban is állítólag formálódik egy lázadás a miniszterelnök eltávolítására.

A legnagyobb feltűnést keltő támadást James Purnell volt munka- és nyugdíjügyi miniszter indította Brown ellen. Purnell - miután bejelentette távozását a kabinetből - a pénteki sajtóban közölt nyílt levelében lemondásra szólította fel Gordon Brownt is. A levél szerint ha Brown marad a Munkáspárt és a kormány élén, az "nem csökkentené, hanem növelné a konzervatív győzelem esélyét" a következő választásokon, ami "katasztrófa lenne az ország számára".

Az elmúlt néhány napban több más miniszter és alacsonyabb beosztású kormánytag is lemondott, ami miatt Brown pénteken a kormány jelentős átalakítására kényszerült.

A miniszterelnök azonban már a kormányátalakítás után tartott Downing Street-i sajtóértekezletén egyértelművé tette, hogy nem mond le. Kijelentette: ha nem hinne abban, hogy ő "a megfelelő személy a megfelelő csapat vezetésére", akkor már most sem lenne a helyén.

A BBC-nek Franciaországban - a normandiai partraszállás évfordulós ünnepségeinek helyszínén - adott szombati nyilatkozatában Brown kijelentette, hogy feladatai vannak, amelyeket végre kell hajtania. Ezek közé sorolta a recesszió és az általa "politikai válságnak" nevezett képviselői költségtérítési ügy kezelését.

Ez utóbbival kapcsolatban kijelentette, hogy "néhány képviselő valóban igen-igen rossz magatartást tanúsított", és az ügy nyomán megfelelő ellenőrzési, költségelszámoltatási rendszert kell kidolgozni.

A hatalmas felháborodást keltő botrányt a The Daily Telegraph, a legnagyobb brit konzervatív napilap robbantotta ki annak feltárásával, hogy a brit alsóházi képviselők - kormánypártiak és ellenzékiek egyaránt - gyakran milyen megdöbbentő címeken igényeltek vissza fontezreket hivatalos költségként. A benyújtott tételek között szerepelt kerti medencébe való úszó kacsaház, helikopter-leszállóhely kialakítása és várároktisztítás ugyanúgy, mint templomi jótékonysági adomány, ajándéknak szánt teddy mackók vagy háborús megemlékezés alkalmából vásárolt koszorú ára.

A szombati brit sajtó szerint Brownnak a kormányátalakítás és több magas rangú kabinettag nyilvánosan kifejezett támogatása ellenére sincs sok ideje hátra a Downing Streeten.

A konzervatív The Times Konsztantyin Csernyenkóhoz, a Szovjetunió egyik utolsó, szinte magatehetetlenül beteg vezetőjéhez hasonlította Brownt, a baloldali The Guardian pedig egy olyan "tántorgó, sebzett, kimerült bikához", amelynek hátából "számos kés áll ki".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Ultimátumot kapott Gordon Brown, puccsra is számíthat

Őszig kap haladékot Gordon Brown brit miniszterelnök arra, hogy a Munkáspártot kimozdítsa a máris sorozatos és súlyos választási vereségeket eredményező népszerűségi mélypontról, különben mennie kell - szombati londoni sajtóértesülések szerint Brown saját kabinetbeli kollégái döntöttek így a Labour legutóbbi megalázó mandátumvesztése után.

Világ

Gordon brown végnapjai

Saját csapdájába esett a brit Munkáspárt: ha menesztené is Gordon Brownt, nincs olyan népszerű politikusa, aki 2010-ben is győzelemre vinné a 11 éve hatalmon lévő kormányerőt.