szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szeptembertől új tanterv szerint oktatják az ukrán történelmet az ukrajnai iskolák 5–12. osztályaiban, különösen nagy hangsúlyt fektetve a múlt század harmincas éveiben pusztító éhínség és a mai hivatalos szóhasználatban nemzeti felszabadítóknak nevezett mozgalmak megismertetésére.

Az ukrán oktatási minisztérium által kidolgozott és jóváhagyott módosított történelemoktatási tanterv célja az, hogy áthidalják a jelenleg használatos tankönyvek tartalma és az ukrán történettudomány által az utóbbi években feltárt tények közötti különbséget. A változás elsősorban a 20. század ukrán történelmének korábbi "fehér foltjaira" vonatkozik, amelyeket a levéltárak egykor titkos anyagainak feldolgozása révén sikerült eltüntetni – írta szerdán a kijevi Szegodnya (Szivodnya) című napilap online kiadása.

A cikk szerint különösen nagy hangsúlyt fektet az új tanterv az úgynevezett ukrán felszabadító mozgalmak történetének oktatására. A történelemórákon a tanulók mindenekelőtt az Ukrán Nacionalisták Szervezete (OUN) és az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) küzdelmét, valamint az 1932–1933-as nagy éhínség körülményeit ismerhetik meg. Külön fejezet foglalkozik a kommunista rendszer által az 1920–1950-es években elkövetett tömeges megtorlások történetével és az ukrán ellenzékiek mozgalmával a Szovjetunió fennállásának utolsó évtizedeiben.

Az oktatási tárca véleménye szerint az új szellemű történelemoktatásnak köszönhetően érthetővé válik, hogy Ukrajna függetlenségének helyreállítása 1991. augusztus 24-én az ukránok több évszázados szabadságharcának törvényszerű eredménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Botrányos történelem érettségi Kárpátalján

A rossz fordítás következtében értelmezhetetlen volt a kárpátaljai magyar iskolák végzősei számára készült, emelt szintű ukrán történelem érettségi feladatok jelentős része - írja a beregszászi Kárpátalja című hetilap pénteki számában.