Az afgán választási bizottság és a csalásokat kivizsgáló testület, az ENSZ által támogatott panaszbizottság pénteken közleményben tudatta: abban állapodtak meg, hogy a 3063 gyanús szavazókörben leadott szavazatoknak csak mintegy 10 százalékát számolják újra. A cél az, hogy felgyorsítsák az elnökválasztás hivatalos végeredményének megállapítását.
A folyamat csütörtökön hivatalosan is megkezdődött azzal, hogy az elnökjelöltek képviselőinek és megfigyelőknek a jelenlétében külső választási szakértők szúrópróbaszerűen kiválasztottak 313 szavazóurnát ellenőrzésre. Grant Kippen, a panaszbizottság kanadai vezetője közölte, hogy a hibaküszöb ezzel az eljárással kevesebb mint egy százalékpont.
A szeptember 16-án kihirdetett nem hivatalos végeredmény szerint Hamid Karzai leköszönő államfő nyerte meg az elnökválasztást a szavazatok 54,6 százalékával. Legjelentősebb ellenfele, Abdullah Abdullah volt külügyminiszter a voksok 27,8 százalékával került a második helyre. A szavazásra jogosultaknak mindössze 38,7 százaléka járult az urnák elé augusztus 20-án.
Az eredmény azonban mindaddig nem lesz végleges, amíg a panaszbizottság rá nem bólint. A testület előbb arra utasította az afgán választási illetékeseket, hogy ellenőrizzenek minden gyanús szavazókört és számolják újra a szavazatokat. Mivel azonban ez hónapokig eltarthatott volna, a mintavétel mellett döntött a bizottság. Ezzel a módszerrel két hét alatt végezhetnek az újraszámolással és kihirdethetik a hivatalos végeredményt.
A szavazatok több mint 50 százalékának megszerzésével Karzai már az első fordulóban bebiztosította győzelmét. Ha azonban a gyanús szavazatok közül túl sokat kell érvényteleníteni, és Karzai eredménye 50 százalék alá esik, akkor ki kell írni a második fordulót. Ebben az esetben még október végéig meg kellene tartani a választást, mert a tél beköszöntével az ország északi részének jelentős része járhatatlanná válik. Ha tavaszra húzódna el a második forduló, az hónapokig tartó hatalmi vákuumot jelentene, ami viszont a tálib lázadók malmára hajtaná a vizet.
Újraszámolják a gyanús voksokat Afganisztánban
Afganisztánban megkezdődött az augusztusi elnökválasztáson leadott, csalások és szabálytalanságok miatt gyanúsnak bizonyult szavazatok újraszámlálása.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.