szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Afganisztánban megkezdődött az augusztusi elnökválasztáson leadott, csalások és szabálytalanságok miatt gyanúsnak bizonyult szavazatok újraszámlálása.

Az afgán választási bizottság és a csalásokat kivizsgáló testület, az ENSZ által támogatott panaszbizottság pénteken közleményben tudatta: abban állapodtak meg, hogy a 3063 gyanús szavazókörben leadott szavazatoknak csak mintegy 10 százalékát számolják újra. A cél az, hogy felgyorsítsák az elnökválasztás hivatalos végeredményének megállapítását.
  
A folyamat csütörtökön hivatalosan is megkezdődött azzal, hogy az elnökjelöltek képviselőinek és megfigyelőknek a jelenlétében külső választási szakértők szúrópróbaszerűen kiválasztottak 313 szavazóurnát ellenőrzésre. Grant Kippen, a panaszbizottság kanadai vezetője közölte, hogy a hibaküszöb ezzel az eljárással kevesebb mint egy százalékpont.
  
A szeptember 16-án kihirdetett nem hivatalos végeredmény szerint Hamid Karzai leköszönő államfő nyerte meg az elnökválasztást a szavazatok 54,6 százalékával. Legjelentősebb ellenfele, Abdullah Abdullah volt külügyminiszter a voksok 27,8 százalékával került a második helyre. A szavazásra jogosultaknak mindössze 38,7 százaléka járult az urnák elé augusztus 20-án.
  
Az eredmény azonban mindaddig nem lesz végleges, amíg a panaszbizottság rá nem bólint. A testület előbb arra utasította az afgán választási illetékeseket, hogy ellenőrizzenek minden gyanús szavazókört és számolják újra a szavazatokat. Mivel azonban ez hónapokig eltarthatott volna, a mintavétel mellett döntött a bizottság. Ezzel a módszerrel két hét alatt végezhetnek az újraszámolással és kihirdethetik a hivatalos végeredményt. 
  
A szavazatok több mint 50 százalékának megszerzésével Karzai már az első fordulóban bebiztosította győzelmét. Ha azonban a gyanús szavazatok közül túl sokat kell érvényteleníteni, és Karzai eredménye 50 százalék alá esik, akkor ki kell írni a második fordulót. Ebben az esetben még október végéig meg kellene tartani a választást, mert a tél beköszöntével az ország északi részének jelentős része járhatatlanná válik. Ha tavaszra húzódna el a második forduló, az hónapokig tartó hatalmi vákuumot jelentene, ami viszont a tálib lázadók malmára hajtaná a vizet.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!