szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió környezetvédelmi miniszterei szerdán Luxemburgban üléseznek. A tanácskozáson, amelyen megvitatják az unió közös álláspontját a 2009. decemberi koppenhágai klímacsúcsra, magyar részről Kling István, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) államtitkára vesz részt - közölte a KVVM kedden.

Az ülésen a miniszterek megvitatják az unió közös álláspontját a 2009. decemberi koppenhágai klímakonferenciára, amelynek célja, hogy tető alá hozza a 2012 utáni időszakra vonatkozó nemzetközi éghajlat-változási egyezményt.

Az Európai Unió (EU) Környezetvédelmi Tanácsának luxemburgi ülésén napirendre kerül még az öko-hatékony gazdaságra való áttérés és az elektromos és elektronikus berendezésekben alkalmazott veszélyes anyagok korlátozásának kérdése is - tájékoztatott a minisztérium.

Három lényeges pontban kell még dönteniük a tagállamoknak a Koppenhága előtt: az EU 2050-re vonatkozó kibocsátás-csökkentési céljában, a nemzetközi légiközlekedés és tengeri szállítás kérdéskörében, illetve abban, hogyan kezeljék a széndioxid-kvóta többletet.

Magyarország különösen fontosnak tartja az ambiciózus kibocsátás-csökkentési célokat, mind közép-, mind hosszútávon. Az EU kezdeményezte a nemzetközi légiközlekedés és tengeri szállítás bevonását a megállapodásba, amelyet Magyarország is támogat. A két ágazat üvegházhatású gázkibocsátás csökkentésének pontos mértékével kapcsolatban még folynak a tárgyalások. A harmadik kérdésben Magyarország számára a széndioxid-kvóta többlet méltányos kezelése és a kiotói célok korai teljesítésének elismerése a fő cél. A későbbi megállapodásnak szükséges tartalmaznia olyan elemeket, amelyek elősegítik az erős karbon piac működését, és biztosítják, hogy annak bevételeit a fenntartható fejlődés érdekében használják fel - olvasható a szaktárca közleményében.

A miniszterek várhatóan elfogadják az öko-hatékony gazdaságról szóló tanácsi következtetéseket. Az öko-hatékony gazdaság alapvető célja, hogy az életminőség javulása az energia, valamint a természeti erőforrások iránti igény egyidejű csökkenésével valósuljon meg, miközben minimális az ökológiai rendszerekre és az éghajlatra kifejtett kedvezőtlen hatások. A tervezet kiemeli, hogy az öko-hatékony gazdasággá való átalakulás előmozdítja az EU hosszú távú versenyképességét.

Az ülésen a miniszterek vitát folytatnak az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól, valamint ezen berendezések veszélyes anyag tartalmának korlátozásáról szóló uniós irányelvek módosításáról. Az irányelv célja, hogy bizonyos anyagok - például az ólom, a higany, a kadmium, vagy a króm - felhasználását kerüljék a gyártók az elektromos és elektronikus berendezésekben, azért, hogy azok hulladékait megfelelő módon lehessen újrahasznosítani vagy ártalmatlanítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!