szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jean-Claude Juncker elvállalná az Európai Tanács állandó elnöki tisztjét. A luxemburgi miniszterelnök ezt a Le Monde című francia napilap internetes oldalán kedden közzétett interjúban mondta el.

Az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportját, az Eurogroupot vezető politikus ezzel csatlakozott Tony Blair volt brit és Jan Peter Balkenende jelenlegi holland kormányfőhöz, akik már korábban jelezték, hogy nem utasítanák vissza a felkérést.

Juncker nevét már hosszú ideje emlegették lehetséges jelöltként a Lisszaboni Szerződéssel létrehozandó posztra, de a politikus most először fejezte ki egyértelműen, hogy érdekelné az ajánlat.

"Ha felkérnének, nem lenne okom visszautasítani. Feltéve, hogy ambiciózus elképzelésekkel erősítik meg a tisztséget" - hangsúlyozta Junker. Hozzátette: "Azt hallottam, hogy nem szabad az embernek magát jelölnie, hanem hagyni kell, hogy a többiek kérjék fel".

Juncker kitért arra, hogy nem önmagát, hanem az Európai Unió elnöki tisztéről kialakított koncepcióját akarja előtérbe helyezni: hídként képzeli el a kis és nagy, az új és a régi tagállamok között. Az elnöknek emellett a francia-német páros működését is meg kell könnyítenie, figyelembe véve azt, hogy az Európai Unió kibővült - szögezte le Juncker. Véleménye szerint nem folytatható az a gyakorlat, hogy a döntések a nyugat-európai fővárosokban születnek meg. "Amennyiben az Európai Tanács a könnyebb megoldást választaná, egy díszposztot (hozna létre), soha nem mondanék igent egy esetleges felkérésre" - tette hozzá.

A luxemburgi miniszterelnök megerősítette, hogy továbbra is ellenzi Tony Blair jelölését a két és fél évre szóló tisztségre: "Nem látom, hogy Nagy-Britannia az elmúlt évtizedben bizonyította volna igazi európai elkötelezettségét, a védelmi politika előrelépéseit leszámítva".  

Juncker szerint Európát  olyan személynek kellene képviselnie, aki elsősorban szolgálni akarja az uniót és kompromisszumokkal összefogni  tagjait. Nem töltheti be szerinte olyan valaki az elnöki tisztséget, aki "kifele reprezentál, de a belső kohéziót nem tudja biztosítani".

A egyik legidősebb uniós vezető Blair szemére veti, hogy nem tartotta be azt az ígéretét, hogy amíg hatalmon van, meggyőzi a briteket arról, hogy lépjenek be az eurózónába.

Holland riválisát is kritizálta Juncker: "(Jan Peter Balkenende) a barátom, még akkor is ha időnként jelentős nézeteltéréseim vannak vele az Európát érintő lényegi kérdésekről. Az európai alkotmányról tartott népszavazás idején vállaltam annak kockázatát, hogy lemondok, ha a "nem" győz". Ő nem tette meg, de megértem, mert ismerem az országa helyzetét" - fogalmazott a luxemburgi kormányfő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!