szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Irán nukleáris jogai megkérdőjelezhetetlenek - jelentette ki hétfőn Mahmúd Ahmadinezsád, az ország elnöke az ISNA diákhírügynökség szerint.

Teherán együttműködik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) abban a keretben, amelyet az ENSZ nukleáris ellenőrző szerve alakít ki. Hasznára válik a Nyugatnak is, ha atomenergetikai téren együttműködik Iránnal - tette hozzá.

Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök vasárnap úgy vélekedett, hogy fogytán az idő az iráni atomdosszié diplomáciai úton történő megoldására. A két politikus az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) szingapúri csúcstalálkozóján tartott megbeszélésén fejtette ki véleményét.

Sajnos, legalábbis eddig, Irán szemmel láthatóan nem volt képes elfogadni az uránkészlete külföldi dúsíttatására vonatkozó, mindenki által konstruktívnak elismert ENSZ-javaslatot - mondta Obama. Medvegyev pedig kijelentette: a közös erőfeszítéseknek köszönhetően a tárgyalási folyamat nem állt le, de nem vagyunk elégedettek az ütemével. Ha az Iránnal folyó tárgyalásoknak nem lesz eredménye, akkor elképzelhető, hogy "más eszközöket" kell alkalmazni. Egyértelmű célunk van: egy átlátható atomprogram, nem pedig egy olyan, amely aggodalmat kelt másokban - tette hozzá.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) olyan javaslatot terjesztett Irán elé hogy gyengén dúsított uránkészletének nagy részét Oroszországban dúsíttathatja tovább, majd Franciaországban alakíttathatja át nukleáris fűtőanyaggá. Irán azonban kifogásolta, hogy ezáltal egy időre fűtőanyag nélkül marad egy tudományos célokat szolgáló reaktora. Ezután ígéretet kapott arra, hogy külföldről történő üzemanyag-szállítással megoldják a problémát. Teherán ebben a javaslatban is talált kivetnivalót, és további tárgyalásokat akart, de Washington elutasította ezt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!