A tagállamok vezetőinek munkavacsorája előtt a szocialisták megállapodtak arról, hogy Ashtont javasolják a külügyi főképviselői posztra. Egyes értesülések szerint lényegében már ki is bontakozott az egyetértés a két személy körül, miután a választást a legtöbb ország el tudja fogadni.
 Catherine Ashton |
Az év eleje óta belga miniszterelnök Van Rompuy választása nem meglepetés, az elmúlt hetekben nyilvánvalóvá vált, hogy ő a legesélyesebb a posztra. A jelenleg európai bizottsági tag, korábban brit politikai tisztségeket betöltő Ashton jelölése azonban egészen friss döntés, korábban más neveket emlegettek e poszt várományosának.
A két tisztség a decemberben életbe lépő Lisszaboni Szerződéssel jön létre az Európai Unióban. Az elnök az állam- és kormányfők találkozóit vezeti majd, illetve bizonyos helyzetekben képviseli az EU-t külső partnereknél is. A főképviselő posztját a reformszerződés megerősítette, továbbá leválasztotta arról az EU-tagországok kormányait képviselő tanács főtitkári megbízatását, amely sokkal inkább bürokratikus megbízatásnak számít.
A főképviselő személyét hivatalosan az Európai Bizottság elnökének és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia, mivel ő egyúttal a bizottság alelnöki posztját is betölti majd. Az elnök megbízatása két és fél évig, a külügyminiszteré öt évre szól majd.