Haiti fővárosa, Port-au-Prince romokban hever. Ezrek vannak még az összedőlt épületek alatt. Az országban szolgálatot teljesítő ENSZ-békefenntartók segítenek a helyi lakosoknak az áldozatok felkutatásában. A mentést nagyon nehezíti a munkagépek hiánya. A fővárosban változatlanul káosz uralkodik, távközlési kapcsolat híján a helyi hatóságok nem képesek megszervezni a mentési munkálatokat. A helyi lakosok az utcán hagyják heverni a holttesteket, áldozatok teteme látható szerte a fővárosban.
Port-au-Prince utcáin a romok akadályozzák a járművek közlekedését. Nincs élelmiszer, ivóvíz és orvosság. Semmit se tudni Haiti más, földrengés sújtotta vidéki városairól. Az ENSZ becslése szerint a földrengés által érintett térségben közel 3,3 millió ember él. A nemzetközi közösség a haitiak segítségére sietett, de a segítségnyújtást és a helyzetfelmérést akadályozza az, hogy nincs telefon-összeköttetés a szigetországgal.
Megérkezett már egy mentőcsapat az Egyesült Államokból és Kínából, és várhatóan más országokból is elindulnak a mentéshez értő szakemberek. Kínából hatvanan indultak Haitira, és ezen kívül az ázsiai ország egymillió dolláros segélyt nyújt a földrengés sújtotta Haitinak a vöröskereszten keresztül. Kínának nincs diplomáciai kapcsolata Haitival, viszont az országban 125 békefenntartó rendőr teljesít szolgálatot, akik közül - a pekingi államtanács közleménye szerint - a romok nyolcat maguk alá temettek.
© AP |
Amerikai intézkedések
Az Egyesült Államokban több kormányintézmény vesz részt a karibi szigetország megsegítésében. A Pentagon nagyszabású akciót indít, a haiti partok felé hajózik a Carl Vinson amerikai repülőgép-hordozó más amerikai hadihajókkal együtt.
Oroszországból az éjszaka folyamán útnak indult két repülőgép: az egyikkel mentőcsapat utazik, a másik mentéshez szükséges berendezéseket szállított, és hamarosan még egy gép elindul gyógyszerekkel és "repülőkórházzal" a fedélzetén. Egy későbbi hír szerint egy harmadik repülőgépet is küldött az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma Haitira, hogy segítsen a földrengés sújtotta szigetországnak.
Hollywood is megmozdult |
Brad Pitt, Angelina Jolie, Ben Stiller, Oprah Winfrey és a haiti származású Wyclef Jean énekes is azon hírességek között szerepel, akik azonnali segítséget sürgettek a katasztrófa sújtotta haiti áldozatok számára. Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szerdán bejelentette: Pitt és Jolie egymillió dollárral járult hozzá, hogy a nemzetközi szervezet sürgősségi orvosi ellátást tudjon létrehozni a földrengés pusztította térségben. Több hollywoodi filmstúdió is bejelentette, hogy adományt juttat Haitinak. 250 ezer dollárt ad a károsultaknak az amerikai kerékpáros, Lance Armstrong, aki a Tour de France hétszeres győztese. |
A dél-koreai kormány speciális mentőcsapatot és összesen egymillió dollárnyi emberiességi segélyt küld Haitira. Az izraeli külügyminisztérium már szerdán előkészített indulásra egy mentőcsapatot a katasztrófa sújtotta karibi országba.
A nemzetközi és a magyar Vöröskereszt akciója
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (CICR) külön internetes oldalt hozott létre, hogy segítsen a haitiaknak kapcsolatba lépni eltűnt hozzátartozóikkal - közölték csütörtökön Genfben. Már több százan regisztráltatták magukat a www.icrc.org/familylinks oldalon. Csütörtök reggel egy repülőgép is elindult Genfből Haitiba, fedélzetén az ICRC 11 alkalmazottjával, közülük kettő éppen az elveszett családtagok keresését fogja segíteni.
A Magyar Vöröskereszt, csatlakozva a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok világméretű adománygyűjtő kampányához, közös segélyakciót hirdet a Haitit ért földrengés áldozatainak megsegítéséért. Az adományokat a segélyszervezet a mentési munkálatok finanszírozására, a lakosság élelmezésének és gyógyszerellátásának stabilizálására, támogatására fordítja.
ENSZ-alkalmazottak halála
A haiti elnöknek küldött levélben fejezte ki részvétét, az afrikaiak "döbbenetét és szomorúságát" Jean Ping, az Afrikai Unió (AU) bizottságának elnöke. Ping küldött egy részvétüzenetet Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak is. A világszervezet haiti missziójának legkevesebb 16 munkatársa vesztette életét a földrengés következtében, köztük a misszió vezetője, és 56-an megsérültek.
© AP |
A Haitin történt földrengés halálos áldozatainak a száma "jelentősen meghaladhatja a százezret" - közölte szerdán a Jean-Max Bellerive, a szigetország miniszterelnöke a Sky News hírcsatornának nyilatkozva. Korábban számos becslés látott napvilágot a keddi földrengés áldozataira vonatkozóan, de rendre mindenki több tízezerre tette a halottak számát, egy haiti szenátor pedig félmillió áldozatról beszélt.
A Pest megyei mentőcsapat nem indult el
Az amerikai hatóságok törölték a járatokat, ezért a Magyar Református Szeretetszolgálat mentőcsapata nem tudott elindulni csütörtök reggel Haitibe - közölte Gilicze Réka szóvivő. Most azon dolgoznak, hogy minél előbb megoldják a kijutást a katasztrófa sújtotta országba. Mint hozzátette, az Egyesült Államok korlátozta a repülőgépforgalmat, csak néhány gépet engednek felszállni. A csoport ezért nem az Egyesült Államokon, hanem Franciaországon keresztül próbál bejutni Haitibe.
A Pest megyei csoport - amely két orvosból, egy segítőből és három mentőkutyából áll - a földrengés sebesültjeit részesíti elsősegélyben, ellátásban és mentőkutyákkal túlélők után kutat. A csoport tagjai tíz napot töltenek a katasztrófa sújtotta területen, vélhetően a fővárosban, Port au Prince-ben.