szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közös érdek a Magyarországgal szembeni kanadai vízumkényszer újbóli bevezetésének elkerülése, a két ország folytatja az egyeztetéseket - ebben foglalta össze szerdai ottawai tárgyalásainak lényegét Szabó Vilmos külügyi államtitkár. A magyar kormány roma vezetőket is fel fog kérni, hogy kapcsolódjanak be az egyeztetésekbe.

Az államtitkár a kanadai külügyminiszter és bevándorlási miniszter helyettesével részletesen tárgyalt "a két ország kapcsolatában újra jelentkező kritikus pontról", a kanadai menekült státust kérő magyarok számának több hónapja tartó növekedéséről. "Ez a szám igen kritikus határ felé mozog" - tudatta a kanadai fél, jelezve egyúttal: nincs döntés a vízumkényszer ügyében, de a menekültkérelmek számának növekedése Kanada számára "problémát jelent".

A külügyminisztérium államtitkára - aki kétnapos washingtoni tárgyalások után érkezett egynapos egyeztetésre a kanadai fővárosba - azt mondta: az illetékes kanadai és magyar minisztériumok, illetve hivatalok az utóbbi hónapokban hatékonyan együttműködtek, "de ez nem elegendő". Szerdai tárgyalásain megállapodás született arról, hogy az ügyben tavaly alakult kanadai-magyar munkabizottság - amely eddig két ülést tartott, legutóbb tavaly októberben Budapesten - folytatja munkáját, február elején ismét tanácskozást tart a magyar fővárosban.

Szabó Vilmos véleménye szerint még több olyan lépés lehetséges, amely megoldást eredményezhet és elkerülhetővé teszi a vízumkényszer bevezetését. Konkrétumokat nem említett, de utalt rá: mindkét országban meg kell vizsgálni azok törvényi szabályozása alapján, hogy milyen feltételek - politikai veszélyeztetettség, gazdasági vagy egyéb körülmények - indokolják a menekültkérelmeket. Kifejtette: a magyar kormány roma vezetőket is fel fog kérni, hogy kapcsolódjanak be az egyeztetésekbe.

Arra a kérdésre, Kanada fontolgatja-e, hogy esetleg a magyarországi választások után vezeti be a vízumkötelezettséget - mint a kanadai sajtó erre utaló cikkeiben olvasni lehetett - úgy felelt: "nem beszéltünk erről (...) az a közös szándék, hogy olyan együttműködést alakítsunk ki, olyan megoldást találjunk, amely elkerülhetővé teszi a vízumkényszert". Szabó Vilmos a maga részéről úgy nyilatkozott: "bízom benne, hogy partnerek lesznek és találni fogunk megoldást".

Az államtitkár azt is elmondta: a vízumügytől függetlenül a tárgyalásokon kölcsönösen megállapították, hogy a kétoldalú viszony problémamentes, mindkét fél érdekelt a kapcsolatok fejlesztésében, és erre remélhetőleg több lehetőség lesz a globális pénzügyi és gazdasági válság után.

A Canadian Press kanadai hírügynökség január elején arról írt: Ottawa "komolyan fontolgatja" a vízumkényszer ismételt bevezetését Magyarországgal szemben, hogy gátat szabjon az elsősorban romák által benyújtott, egyre növekvő számú menekült kérelmek áradatának.

Alykhan Velshi, a kanadai bevándorlási miniszter szóvivője korábban kijelentette: egyre többen akarnak visszaélni a kanadai bevándorlási szabályokkal, és a magyar kormány felelőssége, hogy kivizsgálja a problémákat. A bevándorlási minisztérium két hete az MTI-nek megerősítette: Kanada és Magyarország folytatja a nyílt és építő jellegű párbeszédet a bevándorlási ügyekben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!