szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sztálint ábrázoló képek és vörös zászlók is szerepelnek majd a második világháború végének 65. évfordulója alkalmából tartandó moszkvai ünnepségeken - jelentette be Vlagyimir Makarov, a fővárosi önkormányzat reklámbizottságának elnöke. Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke szerint nincs miért kitenni az utcára Sztálin képét.

Mint mondta, a Sztálinról szóló tablókat első sorban ott helyezik el, ahol ezen a napon hagyományosan találkoznak a háborús veteránok, például a Gorkij parkban és a Veréb-hegyen, a Lomonoszov-egyetem előtti téren, és azért teszik, mert maguk a veteránok kérték. A vörös zászló pedig sok helyen jelenik meg, egész házhomlokzatokat beborító molinókon is. A főútvonalak felett átívelő transzparenseken - amelyek a megszokott reklámok helyét foglalják el egy időre - a feliratok sok helyen angolul is olvashatók lesznek majd, kiemelendő a szövetségeseknek a győzelemben játszott szerepét. A nyugati szövetségesek egységei most első ízben részt vesznek a Vörös téren rendezendő központi díszszemlén.

A Sztálin-képek újbóli moszkvai megjelenése ellen máris határozottan szót emeltek a jogvédők. Borisz Grizlov, a dumában több mint kétharmados többséggel bíró Egységes Oroszország Párt elnöke csütörtökön helytelennek nevezte a Sztálin-képekről szóló döntést azzal, hogy a győzelmet nem Sztálin, hanem a nép aratta. Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke az Interfax hírügynökség kérdésére szintén úgy vélte: Sztálinnak volt ugyan szerepe a háborúban, de sok hibát is elkövetett, amelyek hatalmas emberáldozatokhoz vezettek, nem is szólva egyéb bűneiről, ezért szerepével tudományos munkákban kell foglalkozni, az utcára nincs miért kitenni a képét. 

Egyedül Gennagyij Zjuganov, a kommunista párt elnöke üdvözölte a döntést, téveszmének nevezve azt, hogy Sztálin tehet a hatalmas veszteségekről, amelyek egyes források szerint elérték a 27 millió főt. Sztálin népszerűsége kitartóan nő, s egy februárban közzétett felmérés szerint az orosz emberek példaképei között az 5. helyen áll. Egy további felmérés szerint az orosz emberek többsége szerint Sztálin tevékenységében több volt a  pozitívum, mint a negatívum, de ilyen politikust nem szeretnének a mai Oroszország élén látni.

Az idei Szaharov-díjjal kitüntetett Memorial orosz jogvédő szervezet elnöke, Oleg Orlov nemrég egy interjúban kifejtette: "A 90-es évek elején úgy tűnt, mindent a nevén neveztek, és lezárult egy fejezet. De azután folytatódott Sztálin csöndes rehabilitációja. Sztálin egyre inkább, veszélyes módon, hőssé válik nem csak a kommunisták, hanem a fiatalok egy részének szemében is. A Sztálin-mítosz újjáéledése ma a posztbirodalmi szindróma alapján zajlik. Egy nagy birodalom összeomlott. A propaganda azt sugallja, hogy Oroszországot megalázták - ez a mítosz újjáéledésének az alapja" - mutatott rá a Memorial elnöke.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Shake

A Sztálin-ikon története mégsem ért még véget

A Szentpétervár egyik elővárosi templomában néhány napja megjelent Sztálin-ikon története a pénteki közléssel ellentétben mégsem ért még egészen véget: alkotója, az érintett templom elöljárója a sok izgalomtól súlyos szívrohammal kórházba került, az orvosok az életéért küzdöttek szombaton.

hvg.hu Tech

Elhallgatja Sztálin rémtetteit az új orosz tankönyv

Ismét átírják az orosz tankönyveket - a nyolcvanas-kilencvenes évek óta ez szinte rendszeresnek mondható. A gorbacsovi glasznoszty megdöbbentő számokat derített fel a sztálini terrorról, ezután módosították a szovjet idők tananyagát. Most azonban megfordulni látszik a folyamat, és a "pozitív történelemírás" jegyében Moszkva megint kezdi elhallgatni Sztálin bűneit.

MTI Világ

Meghalt Sztálin unokája, Joszif Allilujev

Elhunyt Joszif Allilujev, Sztálin unokája, a diktátor Szvetlana lányának fia - jelentette vasárnap az orosz központi televízió. Ő volt Sztálin egyetlen unokája, aki ismerte nagyapját: a diktátor halálakor, 1953-ban 8 éves volt.

hvg.hu Kult

"Adjanak ki a fiúnak gatyát. Sztálin"

Sztálin megjegyzéseivel, rajzaival és aláírásával "díszített" képzőművészeti reprodukciók kerültek elő egy magángyűjteményből és hamarosan megtekinthetők lesznek a moszkvai Gelman Galériában.

MTI Gazdaság

Sztálin felajánlotta a Nyugatnak: állják útját Hitlernek

Sztálin állítólag kész lett volna hatalmas hadsereget felsorakoztatni a náci Németország határán, a Lengyelország megtámadása előtt két héttel ismertetett tervre azonban a beavatott magas rangú brit és francia illetékesek nem reagáltak, Moszkva így inkább Berlinnel kötött megnemtámadási egyezséget - legalábbis ez derül ki a moszkvai levéltárakban most felbukkant archív feljegyzésekből.