szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Húsz évvel a történtek után DNS-vizsgálattól reméli az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI), hogy fény derül minden idők egyik legjelentősebb festménylopására, és végre megtudják, kik lopták el a Remdrandt- és Vermeer-képeket.

1990-ben rendőrnek öltözött két férfi sétált ki a bostoni Gardner Múzeumból több festménnyel, köztük három Rembrandt- és egy Vermeer-alkotással. A lopott művek értékét 250-300 millió dollárra becsülték. A tolvajok eltűntek, a képek soha többé nem bukkantak fel. A Gardner Múzeum a mai napig tartja az ötmillió dolláros nyomravezetői díjat.

Az FBI most abban bízik, hogy a virginiai Quanticóban rendelkezésre álló DNS-vizsgálati technológia áttörést hozhat az ügyben. A nyomozást vezető Geoffrey Kelly a DNS-technológiában elért fejlődés láttán úgy határozott, elküldi a laboratóriumnak a két évtizedes bizonyítékokat, hátha sikerül előrelépni az ügyben – jelentette be az FBI bostoni irodájának egyik különleges ügynöke, Gail Marcinkiewicz. Hozzátette: az FBI nem közöl részleteket, mert ez egy folyamatban lévő nyomozás, de az ilyen régi esetekben ajánlatos a média segítségével ébren tartani az ügyet.

A rablók egyébként 81 perc alatt pakolták ki a múzeumot, miután sikerült becsapniuk az őröket és bejutniuk az intézménybe. Ragasztószalaggal megkötözték a biztonságiakat, majd 13 festménnyel elhagyták a helyszínt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!