szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kábítószer-élvezet nagy gond az afgán rendőrség berkein belül, az ország egyes vidékein a rendőrújoncok negyven százalékának pozitív lett a drogtesztje – állapította meg az amerikai számvevőszék (GOA).

A testület Washingtonban ismertetett jelentése szerint a kábítószer-kereskedelem jelentős kihívás elé állítja az afganisztáni iszlamista tálib lázadók leverése érdekében amerikai vezetéssel folytatott hadműveleteket. A világ ópiumtermelésének 90 százalékát az ázsiai ország állítja elő.

Barack Obama amerikai elnök kormánya változtatott az afganisztáni kábítószer-termelés elleni küzdelem módszerein. Korábban az ópium alapanyagának számító mák termelését próbálták megakadályozni, de ezzel elidegenítették maguktól a jelentős bevételi forrástól eleső gazdákat. A hangsúlyt most a kábítószer-kereskedők és a drogokat előállító laboratóriumok lefülelésére helyezik.

A kábítószer-élvezettel azonban az afgán rendőrségnek is megvannak a maga gondjai. A GAO jelentése szerint a regionális kiképző központokban 12-41 százalék között mozog a pozitív drogtesztet "produkáló" újoncok aránya. A kábítószer-élvezők valós aránya valószínűleg ennél is nagyobb, tekintve, hogy az ópiumszármazékok gyorsan távoznak az emberi szervezetből. "Sok olyan újoncnál, akinek negatív lett a drogtesztje, a kiképzés során később ópiummegvonási tünetek jelentkeztek" - magyarázta az amerikai számvevőszék.

A kábítószer-kereskedők elleni afgán küzdelemről szólva a GOA megállapította, hogy az e célra létrehozott rendőri erők kiképzésében mutatkozó fogyatékosságok miatt rosszul végzik a bűnügyi helyszínelést, a bizonyítékok összegyűjtését, s mivel sok köztük az írástudatlan, hiányosan dokumentálják az ügyeket.

Az amerikai számvevők úgy találták, az afgán rendőrök a kábítószer-kereskedők közül általában nem veszik őrizetbe a "nagy halakat".

A droggal kapcsolatos korrupció a helyi és regionális hatalmi szerveket is áthatja, a gyengén fizetett rendőrök és ügyészek könnyen megvesztegethetők.

Az Egyesült Államok 2005 óta 2,5 milliárd dollárt költött az afganisztáni kábítószer-termelés, -élvezet és -kereskedelem felszámolására. A drogipar a legális gazdaság közel harmadát teszi ki Afganisztánban és a vallási fanatikus tálib lázadó mozgalom fontos bevételi forrása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gates Afganisztánról: "az első jelek bátorítóak"

Kabulba érkezett hétfőn Robert Gates amerikai védelmi miniszter, hogy tábornokaitól betekintést kapjon a tálibok elleni offenzíva kiszélesítésének terveibe, egyúttal azonban óvott az eddigi sikerek túlértékelésétől. A repülőgépen vele utazó újságíróknak nyilatkozva Gates figyelmeztette Iránt - amelynek elnökét szerdán az afgán fővárosba várják -, hogy Washington nem marad tétlen, ha az Afganisztánban "kettős játékot" folytató Teherán megpróbálja aláásni az Egyesült Államok ottani háborús erőfeszítéseit.

MTI Világ

Külföldi áldozatai is vannak a kabuli merényleteknek

Öngyilkos merénylők robbantották fel magukat péntek reggel az afgán fővárosban egy bevásárlóközpont közelében, legalább tíz ember halálát okozták, köztük külföldiekét - közölték afgán tisztségviselők..

MTI Világ

Hat NATO-katona halt meg hétfőn Afganisztánban

Hat NATO-katona halt meg hétfőn Afganisztánban, köztük egy brit nemzetiségű - jelentette be kedden az észak-atlanti szövetség és a londoni védelmi minisztérium. Hétfő este még csak négy NATO-katona aznapi halálát ismertették.