szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Ez kurva nagy dolog" - súgta oda Barack Obamának alelnöke a Fehér Házban azon az ünnepségen, ahol az amerikai elnök aláírta a történelmi jelentőségű egészségügyi reformtörvényt.

A nem éppen a sajtó nyilvánosságának szánt szavak akkor csúsztak ki Joe Biden száján, amikor az aláírási ceremónia előtt méltatta az elnök szerepét annak elérésében, hogy az Egyesült Államoknak végre csaknem általános betegbiztosítási rendszere lesz. Biden emelkedett hangulatban dicsérte elnökét, majd miközben kezet fogott vele, és mosolyogva átadta neki a mikrofont, az idézett rövid, ám velős mondatot súgta fülébe.

A gond csak az volt, hogy mindez bekapcsolt mikrofon előtt történt, és a szemfüles ellenzéki média a sajtóesemény felvételéből kihámozta Biden alig, de tisztán hallható szavait. A Fox News konzervatív csatorna híre után a liberális MSNBC televízió le is játszotta az örömét markánsan kifejező Biden szereplését. Az alelnök immár sokadik sajtó előtti elszólása olyannyira elhíresült, hogy már pólókat is lehet kapni a felirattal: "This is a big fucking deal!"

Mivel mérföldkő-fontosságú törvény aláírásáról van szó - Obama nem kevesebb mint 22 emléktollat használva kanyarította alá a nevét -, Biden mondata valószínűleg felkerül a mindenkori leghíresebb elszólások listájára. A Fehér Ház nem csinált ügyet Biden spontán reakciójából. Robert Gibbs szóvivő poénra vette az egészet, azt twittelte a hír kapcsán: "És milyen igaza van, alelnök úr".

Biden szavai kapcsán az amerikai sajtó felidézte: az egyik leghíresebb elszólás George Bushhoz fűződik. A 2000. évi választási kampányban a republikánus elnökjelölt egy nyilvános eseményen Chicagóban észrevett egy kritikus hangú riportert, majd azt súgta oda Dick Cheney későbbi alelnöknek: ez egy "első osztályú seggfej a The New York Times-tól". "Naná, hogy az" - reagált Cheney. A mikrofon akkor is be volt kapcsolva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Elfogadták Obama egészségügyi reformtervezetét

Az amerikai képviselőház vasárnap éjszaka elfogadta a történelmi jelentőségű egészségügyi reformtörvény tervezetét, majd jóváhagyott egy módosító csomagot is. Barack Obama vasárnap éjszaka kijelentette: az egészségügyi reformtörvény elfogadása az amerikai nép, egyben a józan ész győzelmét jelenti.

hvg.hu Itthon

Egészségügyi reform: mi kéne, ha vóna?

Mitől beteg a magyar egészségügy? Világjárvány és helyi kór egyaránt gyötri. Már nem a diagnózisnál kellene tartani, sürgősen a gyógyításhoz kéne látni, mert a fejlett világhoz mért lemaradásunk egyre nő. Orosz Éva közgazdász rendel.

hvg.hu Világ

USA: elfogadta az egészségügyi reformot a szenátus

A washingtoni szenátus elfogadta csütörtökön az amerikai elnök programjának egyik kulcselemét, az egészségügyi reformot. Barack Obama elnök máris méltatta, történelmi jelentőségűnek mondta a döntést, s közölte: ez a szövegtervezet közelebb hozza annak a majdnem egy évszázados küzdelemnek a végét, amelyet az amerikai egészségügyi rendszer megreformálásáért folytatnak.

hvg.hu Világ

Obama: "az emberek dühösek, csalódottak"

Barack Obama amerikai elnök arra buzdította a törvényhozókat, hogy egyezzenek meg az egészségügyi reform legfontosabb elemeiről, jelezve ezzel, hogy a massachusettsi szenátorválasztáson elszenvedett demokrata vereség után esetleg az eredetileg tervezettnél kevésbé ambiciózus törvénytervezettel is beérné.

MTI Világ

USA: hiába tárgyaltak hét órán át az egészségügyi reformról

Nem hozott áttörést a csütörtöki washingtoni egészségügyi csúcs, Barack Obama elnök és a demokrata párti politikusok, valamint az ellenzéki republikánus vezetők indulatokkal teli, heves szóváltásokkal tarkított vitán ütköztették nézeteiket a reformról.

hvg.hu Vélemény

Önsorsrontó tabuk az egészségügyben

Hosszú egyeztetés, sztrájkfenyegetés és kínkeserves tárgyalások után október 9-én az egészségügy szakmai szervezetei és a kormány megállapodtak a gyógyítás jövő évi finanszírozásáról. A megegyezés azonban csak a túlélésre, a következő év átvészelésére lehet elég, az ágazat finanszírozása továbbra sem megoldott. Komoly szakpolitikai vitákra esély sem mutatkozik, sőt az elmúlt évek egészségpolitikai tapasztalatai gyakorlatilag tabuvá tették a legfontosabb kérdéseket – figyelmeztet Jeskó József, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója.