szerző:
Folk György / Brüsszel
Tetszett a cikk?

Először az Európai Unió történetében az európai polgárok is kezdeményezhetnek törvényalkotást, amennyiben a cél érdekében a huszonhét tagállamból összesen legalább egymillió aláírást gyűjtenek össze - az erre vonatkozó javaslatot szerdán tette közzé az Európai Bizottság.

A lisszaboni szerződés decemberi életbe lépése nyomán egy kevésbé közismert változás is bekövetkezett az Európai Unióban. Eszerint ha a tagállamok legalább egyharmadából egymillió polgár aláír egy az Európai Bizottság hatáskörében lévő törvényalkotási vagy -módosítási kezdeményezést, azzal kötelező lesz érdemben foglalkoznia az európai intézményeknek.

Az Európai Civil Kezdeményezés (ECI) értelmében a polgároknak maximum egy évük van a szükséges aláírások összegyűjtésére. Amennyiben összejött a szükséges mennyiségű szignó, a Bizottságnak négy hónapja van, hogy eldöntse mit tesz és hogyan kíván a témával foglalkozni.

Az ECI intézményes kereteinek kialakításáról szerdán közzétett bizottsági javaslatról a biztosok tanácsának reménye szerint még év vége előtt sikerül megállapodnia az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek. Azt követően 2011-ben lehetővé válna a polgári kezdeményezések fogadása.

Az intézményi ügyekért és adminisztrációért felelős biztos, Maros Sefkovics a bejelentés kapcsán közölte, “nagyon izgatott vagyok az ECI kapcsán, hiszen először az EU történetében a közvetlen részvételen alapuló demokratikus eszközt vet be az Unió”. A biztos hozzátette, valódi előrelépés lesz ez a demokráciára nézve, amely közelebb hozza a Közösséget és a polgárokat. Viviane Reding európai polgárságért felelős biztos szerint végre hallhatóvá válnak problémáikkal az európai polgárok, s így ezekre is jobban képes lesz az unió reagálni.

A ECI gyakorlati működését illetően a tervek szerint az EP-ben a képviselők kapcsán meglévő nemzeti arányoknak megfelelően kell meglennie az aláírásoknak a résztvevő polgárok kapcsán is ahhoz, hogy érvényes legyen a petíció. Érvényes aláírást csakis azok adhatnak hozzá a kezdeményezéshez, akik már az EP választáson való részvételhez szüksége korhatárt elérték.

A kezdeményezéseket online kell regisztrálni, amit azonban megtagadhat a Bizottság amennyiben a javaslat az EU alapeszméi ellen való lenne. A szabályok értelmében lehetőség van online petíció aláírásra is, amennyiben a nemzeti hatóságok ellenőrizni tudják az “aláírások” hitelességét.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Andor szerint nem lesz uniós minimálbér

Nem lesz EU-s minimálbér, sem Magyarországon, sem más tagállamban, egy darabig még biztosan nem - nyilatkozta Andor László, a területért felelős magyar európai uniós biztos a Világgazdaságnak.

hvg.hu Világ

Mától új keretek közt működik Európa

December elsejével életbe lép az Európai Unió lisszaboni szerződése, amely hivatalos indoklása szerint "biztosítani fogja a szükséges jogi keretet és eszközöket ahhoz, hogy a kibővített unió meg tudjon felelni a jövő kihívásainak, és válasszal szolgáljon a polgárok által megfogalmazott igényekre".

Szegő Iván Miklós Világ

Európa 2020-ig tervez, de ki hajtja végre?

A hvg.hu munkatársa három napot töltött Brüsszelben, ahol olyan eurokratákkal és politikusokkal találkozott, akik – állításuk szerint legalábbis – a gazdasági válságból való kijutáson és az EU megerősítésén dolgoznak. Hogy ez sikerül-e nekik, korántsem biztos, hiszen kontinensünk a fejlett ágazatokban jelentősen lemaradt a versenytársakhoz képest – ez számos brüsszeli dokumentumból kiderül.