szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Péntektől vasárnapig Bonnban tárgyalnak az országok szakértői arról, hogy hogyan kellene folytatni és konkretizálni a tavaly decemberi koppenhágai klímacsúcson elfogadott egyezményt - mondta Faragó Tibor, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) szakállamtitkára, a magyar delegáció vezetője.

A delegációk egyrészt a Kiotói jegyzőkönyv folytatásáról, másrészt  a jegyzőkönyvet felváltó új megállapodás létrehozásáról tárgyalnak Bonnban - ismertette a szakállamtitkár.  A koppenhágai klímacsúcs után is az a kérdés, hogy miként folytatódjon a klímaváltozás elleni küzdelem 2012 után, amikor lejár a kérdést szabályozó egyetlen nemzetközi szerződés, a Kiotói jegyzőkönyv. 

Faragó Tibor hangsúlyozta: az akkori tárgyalási anyagok alapján kellene folytatni a koppenhágai klímatárgyalásokon félbemaradt kérdések megvitatását, így például meg kellene egyezni arról, hogy az egyes országok milyen konkrét kibocsátás-csökkentési vállalásokat tesznek, illetve, hogy rövid- és hosszútávon hogyan finanszírozzák a klímavédelmi törekvéseket.  A Koppenhágai Egyezményben számként csak annyi szerepel, hogy a felszíni átlaghőmérséklet növekedése nem lépheti túl a 2 Celsius-fokot az ipari forradalom előtti időszakhoz képest. 

A szakállamtitkár beszélt arról is, hogy a legtöbb ország már úgy véli: nem feltétlenül kell 2010 végére egy új, kötelező érvényű nemzetközi jogi dokumentumot megalkotni, hanem inkább ütemesen, lépésről lépésre, 2011 végére kellene ezt a cél elérni. Az ENSZ következő - sorrendben 16. - klímakonferenciáját 2010 novemberében tartják Mexikóvárosban. 

A különböző országcsoportok - így például az Európai Unió 27 tagállama, vagy a fejlődők csoportja -  már csütörtök délután megkezdik az egyeztetéseket - mondta a szakállamtitkár. Az Európai Unió álláspontja, hogy a Kiotói jegyzőkönyv folytatása, és egy új megállapodás létrehozása is egyaránt fontos. 

Faragó Tibor elmondta, hogy az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének részes felei közül - a koppenhágai megegyezésben foglalt 2010. január 31-i határidőig -  több mint száz ország küldött Bonnba úgynevezett nyilatkozatot, amelyben számszerűsítik, hogy 2020-ig maximum hány százalékkal csökkentik kibocsátásaikat. Az Európai Unió együttes vállalása legalább 20 százalék, ugyanakkor Faragó Tibor szavai szerint az összesített vállalások nem érik el a 20 százalékos mérséklést, csupán 17-18 százalékot. A 20 százalékos csökkentés azért lenne fontos, mert a 2 Celsius-fokos cél egyébként nem elérhető. 

A bonni tárgyalások további fontos kérdése, hogy milyen formációban folytassák 2010-ben a tárgyalásokat, mivel a tárgyalási rendszert korábban arra számítva építették fel, hogy tavaly decemberben Koppenhágában befejeződnek a tárgyalások - hangsúlyozta Faragó Tibor. Bonnban nem képviseltetik magukat állam- és kormányfők, szakértői szinten tárgyalnak az államok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Mégsem született meg a magyar klímatörvény

Ebben a parlamenti ciklusban már nem születik döntés a klímaváltozásról szóló kerettörvényről, amely egyebek közt az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást, valamint az éghajlatvédelem pénzügyi és gazdasági eszközeit szabályozta volna. A szocialisták a saját, a Fidesz és a KDNP által is támogatott javaslatuk mögül hátráltak ki.

MTI Gazdaság

Klímatörvénnyel verik agyon a magyar ipart – háborog az ipari lobbi

Súlyosan veszélyezteti a magyar ipar teljesítőképességét és versenyképességét az a törvénytervezet, a mely a széndioxid-kibocsátás irreális mértékű csökkentését írná elő – ezt a véleményt fogalmazta meg a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) közös állásfoglalásában.

hvg.hu Világ

Gyenge alku született, de létrejött a koppenhágai klímamegállapodás

Sikerült megállapodnia a világ vezetőinek pénteken késő este Koppenhágában egy jogilag nem kötelező szövegről, mely 2020-ig évi 100 milliárd dollárral segíti a fejlődő államokat, kötelező kibocsátás-csökkentési számokat azonban nem határoz meg - írja tudósítónk.

MTI Világ

Kormányzati klímairodát hoznának létre az USA-ban

A vállalatok éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásának információkkal való segítése mellett új klímabarát technológiák kidolgozása lesz a feladata az Egyesült Államokban felállítani tervezett kormányzati klímairodának.

hvg.hu Világ

Lemondott az ENSZ legfőbb klímaügyi felelőse

Bejelentette távozását Yvo de Boer, az ENSZ Klímaváltozási Keretegyezmény (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC) titkárságának vezetője. A holland diplomata négy év után távozik a posztjáról és várhatóan a KPMG tanácsadó cégnél helyezkedik majd el.

hvg.hu Világ

Lejárt a klímahatáridő, maradtak a koppenhágai ígéretek

A klímavédelem szempontjából legfontosabb szereplők – az USA, az Európai Unió és Kína – mindegyike elküldte kibocsátás-csökkentési vállalásait az ENSZ-nek a koppenhágai megállapodásban megszabott január 31-i határidőig. A számokból kiderül: mindegyikük maradt a decemberi megállapodás előtt vagy alatt tett, a vártnál kevésbé ambiciózus ígéreteinél.